Pasjonaci śląskiej kultury

W Gminnym Centrum Społeczno-Kulturalnym i Bibliotece Publicznej w Sośnicowicach 5 października spotkali się pasjonaci śląskiej kultury. Okazją była Powiatowa Konferencja Regionalna dla bibliotekarzy, nauczycieli i regionalistów.

Była to już dziewiąta konferencja regionalna zorganizowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Gliwicach z siedzibą w Pyskowicach. W tym roku poświęcona była pasjonatom śląskiej kultury. Całość podzielono na dwa panele. Panel muzyczny poprowadziła prof. Krystyna Turek, a historyczny – dr hab. Maciej Fic z Uniwersytetu Śląskiego.

Prelegentami byli: Marcin Stronczek – burmistrz Sośnicowic, historyk z zamiłowania, współautor monografii „Smolnica od zarania do 1946 r.”, Beata Stawowy – dyrygent Chóru „Skowronek”, pasjonatka śląskiej chóralistyki, Mariusz Kowalczyk – dyrygent Orkiestry „KWK Knurów” interesujący się  historią i tradycją orkiestr dętych na Śląsku, Teresa Szymońska – Ślązaczka roku 2016 pasjonująca się gwarą i tradycją śląską, Grzegorz Kamiński – miłośnik śląskiej historii i kultury żydowskiej na Śląsku, inicjator rewitalizacji kirkutów na Śląsku, Leonard Seichter – autor najnowszej publikacji z okazji 700-lecia Pławniowic, znawca śląskiej porcelany i widokówki, Norbert Kozioł i Roland Skubała – pasjonaci historii wojennej Śląska i kolekcjonerzy śląskich militariów, członkowie rekonstrukcyjnej grupy historycznej.
Prelegenci opowiedzieli o swoich pasjach, dzięki którym uczestnicy konferencji poznali ciekawe historie związane m.in. z Sośnicowicami, Smolnicą, chórami „Skowronek” z Gierałtowic i „Cecylia” z Paniówek, zobaczyli film z działalności Orkiestry KWK Knurów, usłyszeli mistrzowski monolog w śląskiej gwarze, dowiedzieli się o żydowskim dziedzictwie powiatu gliwickiego, zobaczyli film o Pławniowicach. Kolekcjonerzy zaprezentowali zdjęcia swoich zbiorów, wśród nich znalazły się m.in. Pyskowice na starych widokówkach, zdjęcia zbiorów porcelany i związane z pasjami militarnymi, m.in. umundurowania.

- Myślą przewodnią konferencji było pokazanie pasjonatów, ich osobowości. Dziękujemy, że podzielili się z nami swoimi zainteresowaniami. Konferencja pokazała, jak wielu zaangażowanych ludzi mamy wokół siebie i jakie interesujące rzeczy dzieją się w naszym powiecie – podsumowuje dyrektor PBP w Gliwicach z siedzibą w Pyskowicach, Sławomir Adamczyk.

Nauczycielom, bibliotekarzom i regionalistom towarzyszyli m.in. samorządowcy. Wśród nich byli przedstawiciele Powiatu Gliwickiego: starosta Waldemar Dombek, wicestarosta Ewa Jurczyga, sekretarz Magdalena Budny oraz radni Leszek Kołodziej i Józef Kruczek. Imprezie towarzyszyła wystawa „Wielowieś, Toszek, Pyskowice, Sośnicowice – Żydowskie dziedzictwo powiatu gliwickiego w fotografii Grzegorza Kamińskiego”.

Konferencję zorganizowała PBP w Gliwicach z siedzibą w Pyskowicach wraz ze współorganizatorem – Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Sośnicowicach. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął starosta gliwicki Waldemar Dombek.