Paraolimpijczycy w Toszku

Blisko 100 uczestników Kongresu Sprawozdawczo-Wyborczego Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego pojawi się w piątek 16 czerwca w Toszku – miejscu urodzenia doktora Ludwiga Guttmanna, twórcy ruchu paraolimpijskiego. Goście odbywającego się w Katowicach kongresu zwiedzą toszecki Zamek i wysłuchają prelekcji o życiu i działalności dr. Guttmanna.

Wizyta delegatów jest rezultatem ubiegłorocznej międzynarodowej konferencji praktycznej „Między rehabilitacją a sportem”, zorganizowanej w Toszku na początku lipca 2016 r. Jednym z prelegentów był wówczas prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga. „Jeśli organizacja przyszłorocznego kongresu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego zostanie powierzona Polsce, będziemy starać się, aby odbył się on nie w Warszawie, ale tutaj na Śląsku. Wówczas też pojawi się możliwość, aby przyjechać do Toszka – miejsca urodzenia Ludwiga Guttmanna” – zadeklarował wówczas Łukasz Szeliga.

Tak się właśnie dzieje – już 16 czerwca, ok. godz. 18.00, pojawią się w Toszku delegaci z około 30 krajów i goście kongresu sprawozdawczo-wyborczego Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego, reprezentujący krajowe komitety paraolimpijskie i międzynarodowe federacje, aby zapoznać się z sylwetką twórcy ruchu paraolimpijskiego w miejscu jego urodzenia. Wśród uczestników spotkania znajdą się m.in. prezes Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego John Petersson, szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, a także przedstawiciele ministerstwa sportu i turystyki oraz wielu innych działaczy i sportowców.

- Dla naszych gości przygotowaliśmy prelekcję na temat życia i działalności doktora Ludwiga Guttmanna – mówi burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk. – Wygłosi ją prof. Józef Musielok, były rektor Uniwersytetu Opolskiego, mieszkaniec naszego miasta, który już jakiś czas temu zbadał i opisał życiorys tego wybitnego toszanina. Będzie też możliwość zwiedzania Zamku oraz uroczysta kolacja ze specjalnym udziałem zespołu „Mały Śląsk”. Jestem przekonany, że uczestnicy kongresu wyjadą od nas pełni nowej wiedzy i dobrych wspomnień.

Goście przyjadą do Toszka autobusami bezpośrednio na parking przy Zamku. W związku z pobytem przedstawicieli Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego nie przewiduje się zmian organizacji ruchu w centrum miasta, ani żadnych utrudnień dla mieszkańców.