Aktualności

Pamięci Ireny Sendler

Pamięci Ireny Sendler

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2018 r. Rokiem Ireny Sendlerowej. Parlamentarzyście przychylili się do wniosku Rzecznika Praw Dziecka uznając, że niezwykła heroiczność i dokonania tej wspaniałej Polki na rzecz obrony praw dziecka zasługują na szczególne uhonorowanie.

Irena Sendlerowa, której – przypomnijmy – dumne imię nosi Szkoła Podstawowa w Toszku, dzień po dniu przez lata robiła to, co czuła, że robić powinna – zmieniała świat na lepszy. Swoją życiową postawą pokazała, że pojedynczy człowiek może się przeciwstawić morderczemu terrorowi. Kładąc na szali własne istnienie przyczyniła się do uratowania tysięcy żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Pomimo wielkich rzeczy, których dokonała, do końca życia pozostała niezwykle skromna, cicha i pełna uśmiechu.

„Dopóki będę żyła, dopóki starczy mi sił, dopóty zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest dobro” – mówiła Irena Sendlerowa, nazywana Matką Dzieci Holokaustu.

Irena Sendler celująco zdała swój egzamin z człowieczeństwa. Niezależnie od okoliczności walczyła o zdeptane przez wojnę prawo dzieci do życia, do zachowania ich tożsamości. Jej bezinteresowność i poświęcenie zasługują na najwyższy szacunek.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka informuje:

„W Roku Ireny Sendlerowej, w 10 rocznicę śmierci bohaterki (uhonorowanej m.in. medalem i tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Orderem Orła Białego i przez dzieci Orderem Uśmiechu, który w tym roku obchodzi również swoje 50-lecie) zwracam się z prośbą i apelem o podejmowanie działań zmierzających do upamiętnienia tej wspaniałej postaci. Proszę, aby przez cały rok prowadzić aktywność upowszechniająca wiedzę o Irenie Sendlerowej oraz ideach, którymi się kierowała. Niewątpliwie szczególnych uhonorowaniem będzie nadawanie jej imienia miejscom ważnym i bliskim sercu mieszkańców Waszego regionu (skwerom, ulicom, placom, szkołom i placówkom, rondom, itd.) – do czego gorąco zachęcam! Niech jej słowa – „Każdemu kto tonie, należy podać rękę…” – szczególnie ważne w kontekście pomocy najmłodszym, będą przeslaniem roku 2018!

Podejmowane inicjatywy można zgłaszać na adres e-mailowy: roksendlerowej@brpd.gov.pl lub na adres pocztowy Biuro Rzecznika Praw Dziecka, ul. Przemysłowa 30/32, 00-450 Warszawa, celem jej odnotowania i włączenia do oficjalnego kalendarium Roku Ireny Sendlerowej.