Aktualności

„Paderek” z nową infrastrukturą lekkoatletyczną

„Paderek” z nową infrastrukturą lekkoatletyczną

Przy Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie otwarty został zewnętrzny obiekt sportowy, stanowiący doskonałe miejsce do uprawiania lekkiej atletyki. Tuż po przecięciu wstęgi na jego bieżnie wbiegli uczestnicy IV Mitingu Lekkoatletycznego im. Emila Kiszki.

Nowy obiekt mieści się tuż obok wybudowanej kilka lat temu, nowoczesnej hali sportowej. W jego skład wchodzą: 4-pasmowa bieżnia prosta o długości 100 m, również 4-pasmowa bieżnia okólna licząca w jednym okrążeniu 200 m, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą, a także boisko do piłki nożnej – wszystko ze specjalną, przyjazną dla sportowców sztuczną nawierzchnią. Teren pod obiektem zyskał pełne odwodnienie, został wykonany jego drenaż, zadbano też o odpowiednie ogrodzenie i zazielenienie otoczenia.

Całą inwestycję zrealizował Powiat Gliwicki w ramach zadania „Budowa ogólnodostępnej lekkoatletycznej infrastruktury sportowej w Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego przy ul. 1 Maja w Knurowie”. Jego wartość wynosi ponad 1,9 mln zł, przy czym Powiat Gliwicki pozyskał na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 400 tys. zł.

Obiekt jest ogólnodostępny. Do godz. 16.00 korzystać będą z niego uczniowie, a potem – do godz. 20.00 będzie udostępniany chętnym mieszkańcom Knurowa. Gdy w szkole nie będzie zajęć, od godz. 8.00 do 20.00 mogą z niego korzystać knurowianie.

Uroczyste otwarcie obiektu zgromadziło wiele osób, którym bliskie są sprawy edukacji, sportu i rekreacji – przedstawicieli samorządów powiatu, miasta i pobliskich gmin, reprezentantów oświaty, środowiska sportowego, młodzież.

- Życzę wszystkim, by odbywała się tu piękna, sportowa rywalizacja – mówił starosta gliwicki Waldemar Dombek, przypominając, że sam  w młodości był reprezentantem Polski w biegach na 800 i 1500 m, a jego kariera zaczęła się w Unii Krywałd. – Lekka atletyka to królowa sportu, wymaga siły i prędkości, połączonych z gibkością i lekkością. Tu powstało doskonałe miejsce, by nabywać i trenować te wszystkie umiejętności. Mam nadzieję, że ten obiekt stanie się małym Krywałdem, przejmując funkcję, które niegdyś pełnił podupadły dziś stadion Unii Krywałd. Tam właśnie patron naszego mitingu, Emil Kiszka, kształcił całe rzesze lekkoatletycznej młodzieży, pracując nie tylko nad jak najlepszymi wynikami, ale też sportowym wychowaniem swych zawodników.  

Postać Emila Kiszki przypomniał Stanisław Rudzki, radny Rady Powiatu Gliwickiego, który od czterech lat zabiegał o powstanie obiektu lekkoatletycznego przy „Paderku”. Emil Kiszka (ur. 5 grudnia 1926 r. w Krywałdzie, zm. 9 lutego 2007 w Hürth, Niemcy) to czołowy polski sprinter w Polsce w latach po II wojnie św., olimpijczyk, wszechstronnie uzdolniony lekkoatleta. Podczas Mistrzostw Europy w Brukseli w 1950 r. zajął 4. miejsce w biegu na 100 m. Cztery razy zdobywał tytuł mistrza Polski na otwartym stadionie: w 1948 r. w skoku w dal oraz w latach 1950, 1951 i 1952 na 100 m. W hali był pięć razy mistrzem Polski: na 60 m w latach 1948 i 1954, na 80 m w latach 1951 i 1955 oraz w skoku w dal w 1951 r. Był rekordzistą Polski na 100 m oraz w sztafecie 4 x 100 m. W latach 1957-1959 Emil Kiszka występował także w II-ligowym zespole piłkarskim Concordia Knurów. Był również świetnym trenerem, wzorem do naśladowania dla kilku pokoleń sportowej młodzieży.

– Nieustająco dbamy o doskonalenie naszej bazy oświatowej – powiedziała podczas otwarcia nowego obiektu wicestarosta Ewa Jurczyga. – Powiatowe szkoły mają bardzo dobrą kadrę, nowoczesne zaplecze, realizują wiele ciekawych projektów unijnych. Teraz zyskały również wspaniałe miejsce do uprawiania lekkiej atletyki.

Przecięcia symbolicznej wstęgi do nowego obiektu dokonali Waldemar Dombek, Ewa Jurczyga, prezydent Knurowa Adam Rams, Stanisław Rudzki oraz dyrektor ZS im. I. J. Paderewskiego Dorota Gumienny. Potem został on poświęcony przez księży Piotra Larysza i Michała Koska. Uroczystość uświetnił okaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie. O jej odpowiednią oprawę ceremonialną zadbała Knurowska Drużyna Harcerska.

Gośćmi specjalnymi uroczystości byli zasłużeni sportowcy Unii Krywałd – Barnard Sładek, Stefan Pietrzyk i Marian Płaszczyk. Bernard Sładek to lekkoatleta, biegacz w dystansach od 400 do 1500 m, który w latach 1962-68 trenował w tym klubie, a następnie w Górniku Zabrze. Zdobył tytuł wicemistrza Śląska, zaś w sztafecie 4x400 m, biegnąc w reprezentacji Śląska – mistrzostwo Polski. Stefan Pietrzyk związany był z Unią Krywałd od 1952 do lat 70. XX w., trenował też w Legii Warszawa. Uprawiał skok o tyczce, skok w dal i skok wzwyż. 10-krotnie zdobywał tytuł mistrza Śląska, był też rekordzistą Polski juniorów w skoku o tyczce. Marian Płaszczyk to reprezentant następnego pokolenia sportowego związanego z „Krywałdem”. Miał 14 lat, gdy w 1972 r. Emil Kiszka dostrzegł jego talent podczas szkolnych biegów przełajowych. Wygrywał potem wiele zawodów, biegał w maratonach, a obecnie jest organizatorem licznych sztafet i pielgrzymek biegowych, które popularyzują ten sport, łącząc to z przesłaniem duchowym.

Tuż po otwarciu nowy obiekt lekkoatletyczny stał się areną zawodów, rozgrywanych w ramach IV Mitingu Lekkoatletycznego im. Emila Kiszki. Wzięli w nim udział uczniowie szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Gliwicki – Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego i Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie oraz Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach. Na świeżo oddanych do użytku bieżniach, skoczniach i rzutni rozegrane zostały następujące konkurencje (dziewcząt/chłopców): biegi na 100, 200, 400 i 800 m, skok w dal, pchnięcie kulą, sztafeta 4 x 100 m i 4 x 200 m.

W biegu na 100 m dziewcząt I miejsce zajęła Aleksandra Potaczek z ZSZ nr 2 w Knurowie, w chłopców – Sebastian Wieczorkiewicz z tej samej szkoły. W biegu na 200 m wśród dziewcząt najlepsza była Wiktoria Furtak z LO „Paderewskiego”, a z chłopców – również Sebastian Wieczorkiewicz. Na 400 m najszybsza była Andżelika Sikora z ZSZ nr 2 w Knurowie, a na 800 m – Dominik Moździeż z tej szkoły. W sztafecie 4 x 100 m dziewcząt wygrała drużyna ZSZ nr 2 w Knurowie, tak samo w dystansie 4 x 200 m. W tych samych konkurencjach chłopców wygrali reprezentanci  ZSZ nr 2 w Knurowie. W skoku w dal dziewcząt I miejsce zajęła Małgorzata Tkocz z ZSZ nr 2 w Knurowie, a chłopców – Denis Socha z tej samej szkoły. W pchnięciu kulą dziewcząt najlepsza była Małgorzata Kowaliszyn z ZSZ nr 2 w Knurowie, a chłopców – Artur Kuśka z Technikum w „Paderewskim”.

 
Facebook