Aktualności

ORZEŁ POLSKIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

ORZEŁ POLSKIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

WIOLA POLSKA Sp. z o. o. z Knurowa otrzymała tytuł Wybitna Firma 2017 oraz Złotą Statuetkę Orzeł Polskiej Przedsiębiorczości 2017, nadane przez Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców. Jest jedyną firmą z terenu powiatu gliwickiego, która w tym roku nagrodzona została w ramach Narodowego Programu Promocji Polska Przedsiębiorczość.

Nagrody wręczono podczas Wielkiej Gali „Polska Przedsiębiorczość”, zorganizowanej w Sangate Hotel Airport w Warszawie. WIOLA POLSKA w XIV edycji Plebiscytu „Orły Polskiej Przedsiębiorczości” została Firmą Roku w kategorii Motoryzacja Producent Przyczep. Ten ogólnopolski plebiscyt ma na celu budowanie konkurencyjności i innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Nagroda Orła Polskiej Przedsiębiorczości przyznawana jest najlepszym przedsiębiorcom w swoich branżach – po to, by docenić oraz wyróżnić te podmioty, które mogą być inspiracją dla innych. Organizatorzy podkreślili, iż nagrodzone firmy charakteryzują się wysokimi standardami etyki, rzetelności i wiarygodności, budując swoją markę na tych właśnie wartościach. Zaznaczyli, że są to przedsiębiorstwa funkcjonujące w oparciu o najwyższą jakość, innowacyjność i profesjonalizm.  

Nie jest to pierwsze wyróżnienie przyznane tej firmie. W 2011 r. otrzymała nagrodę Ogólnopolskiego Forum Biznesu „Polski Sukces”, pod patronatem Ministra Gospodarki. W ub. roku natomiast uhonorowano ją nagrodą „Złoty Płatnik”, podkreślając, że jej wiarygodność finansowa wyniosła maksymalną liczbę – 100 punktów.

- To bardzo cieszy – mówi prezes Zarządu WIOLA POLSKA, Sławomir Grabowski. – Tym bardziej, że Złotą Statuetkę Orzeł Polskiej Przedsiębiorczości 2017 otrzymaliśmy między innymi za nasz innowacyjny produkt, zabudowę przyczep specjalistycznych dla służb specjalnych, takich jak na przykład szpitale polowe. Nagroda jest dla firmy wielką satysfakcją. Nie jesteśmy już na tym etapie, że musimy gonić za zyskiem,  liczą się dla nas inne wartości – wyjaśnia. – Obecnie tylko 20 procent naszej produkcji trafia na rynek polski, reszta jest eksportowana, między innymi do takich krajów jak Izrael, Islandia, Szwecja, Norwegia, Niemcy, Słowacja czy Czechy.

WIOLA POLSKA jest u nas dobrze znana – przyczepy z jej nazwą spotkać można na drogach całej Polski. Firma działalność rozpoczęła w 1995 r. i z niewielkiego przedsiębiorstwa działającego na rynku lokalnym przekształciła się w czołowego producenta przyczep w kraju. W swej ofercie ma ponad sto standardowych modeli przyczep – zarówno towarowych, lawet do transportu samochodów, jak i motocykli, quadów, łodzi czy sprzętu budowlanego. Produkuje podwozia pod agregaty prądotwórcze, pompy oraz inne urządzenia. W tym roku rozpoczęła produkcję bardzo specjalistycznych przyczep – m.in. kontenerów, izoterm, systemów chłodniczych i sypialni. Specjalizuje się też w przyczepach wykorzystywanych do jazdy w ciężkich warunkach terenowych, np. na pustyni.

- Ze względu na to, że duża część naszych produktów powstaje na konkretne zamówienia i musi spełniać ściśle określone kryteria, w tym roku dotychczasowa firma WIOLA podzielona została na dwie nowe spółki: WIOLA POLSKA i WIOLA INNOWACJE – wyjaśnia Sławomir Grabowski. – Ta druga współpracuje ze sztabem inżynierów i wykonuje wiele doświadczalnych prób, zanim dany model trafi do produkcji.   
Firma zatrudnia ponad 120 pracowników. – To trafności w doborze kadry zawdzięczamy nasz sukces – podkreśla prezes Grabowski. – Mam szczęście do ludzi, wielu z nich to fachowcy, którzy w naszej firmie przeszli wszystkie szczeble swej kariery zawodowej.

WIOLA POLSKA od lat współpracuje z Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie. Młodzież uczy się tu zawodu i zdobywa konkretne uprawnienia, obsługując nowoczesne urządzenia. Absolwenci szkoły mogą liczyć na zatrudnienie we wciąż rozwijającej się firmie. Spółka współpracuje też z Politechniką Śląską.
Sławomir Grabowski jest znany z działalności charytatywnej. Nie chce jednak o tym mówić. – Nie robię tego dla rozgłosu – zaznacza. – Tak mnie wychowano, by zawsze pomagać innym, jeśli mam tylko takie możliwości.

Dobry klimat
Robert Składowski, prezes Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców – Przedsiębiorcy.pl, skierował do starosty gliwickiego, Waldemara Dombka, list gratulacyjny, w którym informuje o nagrodzie, przyznanej firmie WIOLA POLSKA. Pisze w nim m.in. „Sukces nagrodzonych przedsiębiorstw nie byłby możliwy bez pomocy i udziału Powiatu Gliwickiego, który stwarza dla przedsiębiorców dogodne warunki funkcjonowania i rozwoju. Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje, ponieważ bez wątpienia nagrodzone firmy są ambasadorami sukcesu Powiatu Gliwickiego oraz polskiej przedsiębiorczości”. Wśród nagrodzonych znalazły się również dwie firmy z Gliwic: WIR ENGINEERING Ltd. Biuro Projektowo Inżynierskie oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o. o.