O ważnych sprawach na stadionie Górnika

Wyjątkowy przebieg miało ostatnie spotkanie starosty gliwickiego Waldemara Dombka z Grupą G8, w której skład wchodzą włodarze gmin Powiatu Gliwickiego. Odbyło się w jednej z sal na stadionie Górnika Zabrze, a wzięli w nim udział również prezydenci Katowic, Gliwic i Zabrza.

Tym razem to cykliczne spotkanie poświęcone było sprawom tworzącej się Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Programowi rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Zanim jednak się rozpoczęło, starosta Waldemar Dombek wręczył trenerowi Górnika, Marcinowi Broszowi (który jest również radnym Powiatu Gliwickiego z okręgu obejmującego gminy Gierałtowice i Pilchowice) list gratulacyjny z okazji otrzymania przez niego tytułu Trenera Lipca Roku 2017. List podpisali włodarze wszystkich gmin naszego powiatu, gratulując Marcinowi Broszowi nie tylko wspaniałego poprowadzenia Górnika do ostatnich zwycięstw z Legią Warszawa i Wisłą Kraków, ale także powrotu tej drużyny do Ekstraklasy. „Cieszymy się, że samorządowiec – Radny Powiatu Gliwickiego odnosi tak spektakularne zawodowe sukcesy. Jesteśmy z Pana bardzo dumni” – tak zakończyli członkowie Grupy G8 list gratulacyjny, wręczony w obecności m.in. prezesa Górnika Zabrze, Bartosza Sarnowskiego.

Następnie uczestnicy spotkania odbyli dyskusję, poświęconą zagadnieniom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która utworzona została 1 lipca br., a obecnie jest w fazie organizowania swych struktur. Warto przypomnieć, że w jej skład wchodzi 6 z 8 gmin Powiatu Gliwickiego. Kolejnym punktem obrad  był Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019, który – w kontekście zmian planowanych w przyszłym roku – przedstawiła dr Dorota Wójtowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

- Piękne miasto Zabrze, piękny nowy stadion i nasz świetny człowiek, czyli radny Powiatu Gliwickiego Marcin Brosz, aktualny trener Górnika – podsumowuje spotkanie starosta Waldemar Dombek, wyjaśniając, dlaczego odbyło się ono właśnie w Zabrzu. – Chcieliśmy w imieniu prezydenta, wójtów i burmistrzów Powiatu Gliwickiego podziękować Marcinowi Broszowi za jego sukcesy i uhonorować go specjalnym dyplomem. Liczymy, że Górnik pod jego kierunkiem nadal będzie osiągał duże sukcesy. Warto przy tym zaznaczyć, że my wszyscy z Grupy G8 jesteśmy w stu procentach kibicami Górnika Zabrze.

Podczas spotkania poruszaliśmy tematy ważne dla regionu. Ta część posiedzenia odbyła się w poszerzonym składzie. Był na niej obecny prezydent Katowic, a równocześnie pełnomocnik do spraw budowania naszej metropolii, Marcin Krupa, a także prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz oraz gospodyni Zabrza, czyli prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. Właśnie sprawy tworzącej się metropolii zdominowały to posiedzenie, bo 29 sierpnia planowane jest walne zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, mieliśmy więc okazję, by zapytać prezydenta Krupę, na jakim etapie jest organizowanie jej pracy. Nie obyło się oczywiście bez spraw personalnych, bowiem jako podregion gliwicki metropolii chcielibyśmy mieć w niej swojego, jak najlepszego przedstawiciela.

Ważnym tematem spotkania był też nowy regulamin Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Włodarze naszych gmin są nim bardzo zainteresowani. My jako powiat co roku aplikujemy do tego programu. Martwi nas, że corocznie są zmieniane zasady współfinansowania drogowych inwestycji lokalnych z budżetu państwa. Przypomnę, że 50 proc. dofinansowania, jakie można było otrzymać na ten cel w 2017 roku,  to bardzo duże środki dla gmin i powiatów.