Niezapomniana wycieczka

18 lipca mieszkanki Domu Pomocy Społecznej „Ostoja" w Sośnicowicach  wraz z opiekunami wyruszyły na wycieczkę do Nysy.

Nysa to przepiękne zabytkowe miasto położone w województwie opolskim niedaleko Otmuchowa, Grodkowa i Głuchołaz, na Przedgórzu Sudeckim. Miasto usytuowane w głębokiej kotlinie u zbiegu dwóch rzek – Nysy Kłodzkiej i Białej Głuchołaskiej, już w XVI wieku uznawane było za perłę architektury śląskiej. Dzięki wspaniałym zabytkom, głównie architektury sakralnej, Nysa zyskała miano „Śląskiego Rzymu” czy „Śląskich Aten”.

Po przyjeździe na miejsce mieszkanki przesiadły się do wagoników miejskiej ciuchci i wraz z przewodnikiem poznawały największe atrakcje miasta. Ciuchcia dowiozła dziewczyny na przystań nad Jezioro Nyskie, które  znajduje się na terenie Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Tam czekał na nie statek wycieczkowy Gracja i rejs po jeziorze. Przez ponad godzinę wszyscy uczestnicy wycieczki podziwiali piękne widoki.

Po rejsie przyszedł czas na spacer po zabytkowym centrum miasta. Na trasie znalazły się najcenniejsze zabytki Nysy. Mieszkanki zobaczyły rynek, bazylikę Św. Jakuba, ratusz, popularną fontannę Trytona, wieże Ziębicką i Wrocławską, targ solny, dawny pałac biskupi i inne ciekawa miejsca. Po długim spacerze był dobry obiad i lody.

- Potem niestety trzeba było już wracać do domu – mówi Bogusława Bogucka-Szydło z DPS-u „Ostoja”. – Mimo kapryśnej pogody wycieczkę trzeba uznać za bardzo udaną. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jej zorganizowania, a szczególnie Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Nadzieja” w Sośnicowicach za finansowe wsparcie.