Aktualności

Niepodległościowy rajd rowerowy

Niepodległościowy rajd rowerowy

Młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gierałtowicach wraz z opiekunami uczciła 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, organizując rajd rowerowy na Górę Świętej Anny.

Najwyższe wzniesienie w Masywie Chełmskim, jakim jest Góra św. Anny, ma fascynująca historię, która oddaje losy Ślązaków na przestrzeni wieków. Mury sanktuarium były niemym świadkiem walk w okresie powstań śląskich. Kształtowała się wówczas granica zachodnia odradzającego się państwa polskiego. Uczestnicy rajdu wysłuchali opowieści o tych wydarzeniach i samym miejscu, w którym się znaleźli, a następnie przejechali trasę liczącą 33 km do Kleszczowa. Stamtąd autokarem wrócili do Gierałtowic.

Rowerzystom sprzyjała aura, gdyż był to jeden z ostatnich tak upalnych dni. Wyjazd stanowił część Programu Obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, realizowanego w szkole w Gierałtowicach od listopada 2017 roku. Jego zwieńczeniem będzie uroczystość, podczas której zostanie otwarta wystawa poświęcona losom mieszkańców gminy w okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
Opiekę nad uczestnikami rajdu rowerowego roztaczali panowie Adam Benek, Marcin Grzegorzyca oraz Stefan Duda. Wyjazd sfinansowano ze środków pozyskanych w ramach rządowego programu Bezpieczna+.