Aktualności

Nasi wśród najlepszych

Nasi wśród najlepszych

Ponad pół tysiąca wykonawców wzięło udział w XVIII Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych, zorganizowanym przez Górnośląskie Centrum Edukacyjne im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Wśród nagrodzonych przedstawień znalazły się dwa, przygotowane przez DPS-y z powiatu gliwickiego, a nagrody odebrali też uczniowie ze szkół w naszych gminach.

9 stycznia odbyła się gala podsumowująca imprezę. Przypomniała atmosferę, panującą w GCE podczas przeglądu, gdy to od 11 do 15 grudnia ub. r. na  tutejszej scenie (a i w całej szkole) panował klimat Bożego Narodzenia. – Co roku jest to niezapomniany czas – mówiła Bogumiła Kluszczyńska, dyrektor GCE. – Wszyscy żyjemy wtedy inscenizacjami nawiązującymi do narodzin Jezusa. Jest to najlepsze przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, jakie można sobie wyobrazić.

Za udział w przeglądzie dziękowała wykonawcom Aleksandra Maliszewska, polonistka w GCE, która organizuje tę imprezę już od 13 lat. W tym roku w Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych zaprezentowało się kilkadziesiąt grup z wielu stron Śląska. Było wśród nich 92 Aniołków, 37 Pastuszków, 29 Trzech Królów, 16 Maryjek, 14 Józefów, 3 Choinki, 6 Gwiazdek, 4 Śnieżynki, 2 Górali, 2 Złodziei, 6 Zwyczajnych Ludzi, 1 św. Franciszek i 1 żeńska orkiestra – w sumie aż 516 wykonawców.

Podczas galowego koncertu najlepsi z nich odebrali nagrody – aż 24 grupowe i 53 indywidualnych. Wręczyli je biskup senior diecezji gliwickiej Gerard Kusz, sekretarz Powiatu Gliwickiego Magdalena Budny i wicedyrektor GCE Katarzyna Remplewicz.

Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach zajęły grupy z Przedszkola Miejskiego nr 22 w Gliwicach, ZSP Szkoły Podstawowej nr 2 w Miasteczku Śląskim, ZSP nr 8 Szkoły Podstawowej nr 18 w Gliwicach, V LO w Gliwicach oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Gliwicach i Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Gliwicach. Nagrody za zajęcie III miejsca w kategorii grupy pozaszkolne, szkoły i ośrodki specjalne, domy pomocy społecznej, grupy parafialne, domy kultury, świetlice szkolne, środowiskowe odebrali reprezentanci DPS-u „Ostoja” w Sośnicowicach oraz DPS-u dla Dzieci i Młodzieży w Pilchowicach. Wśród nagrodzonych były też grupy z SP nr 4 w Pyskowicach, ZSP w Żernicy, a jedno z wyróżnień otrzymała SP w Sierakowicach.

Przegląd odbywał się pod patronatem biskupa Gerarda Kusza, prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza oraz starosty gliwickiego Waldemara Dombka. Patronat medialny nad nim objęli Gość Niedzielny, Radio Silesia i Wiadomości Powiatu Gliwickiego.