Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada zapraszamy na obchody upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Patriotyczne uroczystości odbędą się w naszych gminach, a w Knurowie oraz Pyskowicach uczniowie pierwszych klas mundurowych ze szkół powiatowych złożą tego dnia ślubowanie.

Przedstawiciele Powiatu Gliwickiego wraz z pocztem sztandarowym tradycyjnie wezmą udział w obchodach Święta Niepodległości w Gliwicach. O godz. 12.30 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II 5). Następnie odbędzie się przemarsz na plac marszałka Piłsudskiego. Tu około godz. 14.30 zaplanowano uroczystości wojskowe. O godz. 15.15 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem ku czci żołnierzy francuskich w parku Starokozielskim.

11 listopada w Teatrze Miejskim w Gliwicach wystąpi Izabela Szafrańska z zespołem. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Bilety dostępne są od 29 października w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach i Sceny Bajka – Kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3). Wejściówki kosztują 1 zł.

Z kolei w piątek 8 listopada w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a) odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Początek o godz. 12.00, wstęp wolny.

Uroczystości niepodległościowe odbędą się także w naszych gminach. Obchody Święta Niepodległości w Pyskowicach rozpoczną się o godz. 10.00 mszą św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie o godz. 11.00 zaplanowano uroczystość przy Pomniku Patriotycznym. Złożą się na nie rys historyczny, złożenie kwiatów, warta honorowa, ślubowanie oraz wręczenie stopni awansów uczniom I klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, pokaz musztry paradnej klas mundurowych LO ZS im. M. Konopnickiej. O godz. 12.00 na strzelnicy w Dzierżnie rozpoczną się zawody strzeleckie. Na obchody zapraszają: Samorząd Pyskowic, Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, parafia św. Mikołaja oraz Miejski Ośrodek Kultury i Sportu.

W Knurowie o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Cyryla i Metodego odbędzie się msza św. za Ojczyznę (w czasie mszy wystąpi Chór Slavica Musa), na godz. 11.50 zaplanowano przemarsz pod Pomnik Powstańców Śląskich przy ul. Dworcowej wraz z Orkiestrą KWK „Knurów”. O godz. 12.00 nastąpi wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach inicjatywy „Niepodległa do Hymnu”. W trakcie uroczystości odbędzie się również ślubowanie pierwszych klas LO ZSZ nr 2 o profilu mundurowym, a także złożenie kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

W Knurowie przygotowano także imprezy towarzyszące. W Kinie Scena Kultura odbędą się seanse patriotyczne: godz. 13.00 – „Legiony”, godz. 18.00 – „I młodzi pozostaną”. W Klubie Kultury Lokalnej „Sztukateria” o godz. 17.00 rozpocznie się koncert „Nasza Mała i Duża Ojczyzna” w wykonaniu Studia Piosenki i Musicalu pod kierunkiem Agnieszki Bielanik-Witomskiej. Wstęp wolny. Z kolei MOSiR organizuje I Knurowski Bieg Niepodległości na dystansie 5 km. Początek o godz. 13.00. Start i meta przy kąpielisku Leśne Zacisze w Knurowie, ul. Niepodległości 109.

Gmina Pilchowice zaprasza na obchody do Wilczy. O godz. 9.40. zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych i zaginionych mieszkańców Wilczy w latach 1939-1946, o godz. 10.00 odbędzie się msza św. w kościele św. Mikołaja. Po niej w sali Domu Kultury w Wilczy zaplanowano program artystyczny.
Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Toszku rozpoczną się o godz. 9.00 od uroczystej mszy św. za Ojczyznę w kościele parafialnym. Po mszy św. nastąpi przemarsz w asyście harcerzy oraz Orkiestry Dętej Toszek na Miejsce Pamięci (pomnik przy ul. Strzeleckiej), gdzie złożone zostaną kwiaty. Z  kolei w gminie Gierałtowice uroczystości rozpoczną się mszą św. w intencji Ojczyzny o godz. 9.00, odprawioną w kościele parafialnym w Gierałtowicach.

Bliższe informacje na stronach internetowych gmin.