Najlepsza drużyna młodego pokolenia

Od 28 do 30 kwietnia reprezentanci Powiatu Gliwickiego uczestniczyli  w jubileuszowym, 25. Biegu Powiatowym, organizowanym przez partnerski Powiat Mittelsachsen w Niemczech. W tym roku odbył się on w mieście Mittweida. Świetnie wypadła na nim nasza młodzież.

29 kwietnia na starcie, wśród 106 sztafet, stanęły tym razem dwie drużyny z naszego powiatu. Jedną tworzyli uczniowie z placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Gliwicki – Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach, Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie. Byli to: Grzegorz Bremora, Denis Broncel, Kamil Garbacik, Patryk Grzegorzyca, Piotr Kalisz, Patryk Śliwiński, Mateusz Wrażeń, Krzysztof Żeno oraz Szymon Wrzeciono jako rezerwowy. Drugą drużynę, na czele ze starostą gliwickim Waldemarem Dombkiem, tworzyli: Włodzimierz Gwiżdż – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego, Marta Erwin i Dorota Tlatlik – pracownice Starostwa Powiatowego w Gliwicach, Dorota Kuźmińska i Joanna Wojtyna-Maciejewska – nauczycielki z Zespołu Szkół im. M Konopnickiej w Pyskowicach, Monika Wróbel – nauczycielka z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, opiekunka drużyny uczniów oraz Ireneusz Żarłok – radca prawny współpracujący ze starostwem.

Sztafetom towarzyszyli Krzysztof Leśniowski i Stanisław Rudzki – radni Powiatu Gliwickiego, Anna Wocławek – pracownica Wydziału Rozwoju, Inwestycji, Zamówień Publicznych i Promocji oraz Sylwia Lenek – nauczycielka Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach, opiekunka grupy uczniów.

Sztafeta uczniów zajęła 7. miejsce w klasyfikacji ogólnej, zajmując jednocześnie pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza drużyna młodego pokolenia”. Druga nasza drużyna zajęła co prawda 105. miejsce, ale tym samym wygrała tort, który tradycyjnie otrzymuje sztafeta zajmująca przedostatnie miejsce.

W niedzielę, 30 kwietnia, cała delegacja z Powiatu Gliwickiego wraz z przedstawicielami Powiatu Mittelsachsen i Powiatu Starnberg zwiedzała skansen „Treppenhauer”, przedstawiający średniowieczne miasto górnicze.

Coroczne wyjazdy na Bieg Powiatowy, organizowany w Powiecie Mittelsachsen, to już stały element wzajemnego partnerstwa dwóch naszych samorządów powiatowych, które w 2004 r. podpisały Deklarację Współpracy.

- Szczególnie cenny jest udział młodzieży w tych wyjazdach – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Uczniowie zawierają międzynarodowe przyjaźnie, mają też okazję, by szlifować języki obce, a także bliżej poznać partnerski Powiat Mittelsachsen. W tym roku byliśmy szczególnie dumni z doskonałego wyniku, jaki uczniowie naszych szkół osiągnęli w biegach, zdobywając zaszczytny tytuł „Najlepszej drużyny młodego pokolenia”. Dziękuję im za wspaniałe reprezentowanie Powiatu Gliwickiego za granicą!