Nagrodzeni uczniowie

9 czerwca 2017 r. dzieci oraz uczniowie publicznego przedszkola i szkoły podstawowej w Toszku biorący udział w konkursie plastycznym w ramach II sesji historycznej dla dzieci i młodzieży - 160. rocznica urodzin ks. Johannesa Chrząszcza - Zabytki toszeckiej parafii pojechali w nagrodę do Muzeum w Gliwicach. Wycieczka składała się z trzech części.

W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich nagrodzeni zwiedzili cmentarz i dawny dom przedpogrzebowy, a uczestnicząc w warsztatach zapoznali się z historią i kulturą żydowską.

Warto wspomnieć, że pochodzącemu z Gliwic Oscarowi Troplowitzowi, zawdzięczamy krem Nivea, plaster z opatrunkiem, pomadkę w sztyfcie oraz pastę do zębów w tubce. Toteż uczestnicy zwiedzili również wystawę "Innowacje pana Oscara", gdzie zobaczyli unikatową kolekcję kolekcjonera i pasjonata marki NIVEA pana Wojciecha Mszycy, składającą się z olbrzymiej ilości opakowań po kremie Nivea i gadżetów reklamowych firmy Beiersdorf.

Podczas zwiedzania nie mogło zabraknąć również fragmentu związanego z historią Toszka, uczestnicy mieli okazję zobaczyć zachowany do dziś pomnik poświęcony Żydom z powiatu gliwickiego, gdzie wypisane są nazwiska toszeckich Żydów, którzy polegli w czasie I wojny światowej.

Następnym punktem wycieczki była Gliwicka Radiostacja, gdzie oprócz spaceru wokół radiostacji i zwiedzania budynku odbyły się również ciekawe warsztaty plastyczno-konstrukcyjne dla dzieci, a dodatkowo starsza grupa zapoznała się z historią Prowokacji Gliwickiej i zobaczyła film dokumentalny "Uwaga tu Gliwice ..." . rekonstruujący wydarzenia z 31 sierpnia 1939 roku.

- Ostatnim punktem wycieczki przed powrotem do Toszka była zasłużona przerwa na  poczęstunek w miejscu dobrze znanym i lubianym przez wszystkie dzieci. Wycieczka była udana ponieważ mieliśmy piękną pogodę, super przewodników, ciekawe warsztaty, które dały dzieciom możliwość zdobycia wiedzy poprzez zabawę - mówi Joanna Kamińska, przedszkolanka z Toszka.

Organizatorem wycieczki było Publiczne Przedszkole w Toszku. Sesja i konkurs były pod patronatem Starosty Gliwickiego.