Aktualności

Mocni fizycy z „Paderka”

Mocni fizycy z „Paderka”

Uczniowie Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie odnieśli w ostatnim czasie kilka znaczących sukcesów w dziedzinie fizyki.

Uczennica klasy 1c Syntia Paliszewska  została finalistką XXIII Ogólnopolskiego Konkursu „Fizyka a Ekologia”, organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach.  Syntia napisała pracę pt. Energetyka rozproszona czy scentralizowana?, a także wykonała makietę działającego solara – światło zamieniane w energię elektryczną otwiera drzwi garaży, włącza oświetlenie osiedla, porusza modelami samochodów… W wykonaniu makiety pomógł Syntii jej kolega z klasy 1a, Bartek Widman. Syntia  prezentowała  swoją pracę na uroczystym finale 6 kwietnia w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Bartek Cichy z klasy 1c  został w tym roku laureatem Międzynarodowego Konkursu z Fizyki „Lwiątko” i zdobył zaszczytny tytuł „Kaon”. Konkurs ten wzorowany jest na popularnym matematycznym „Kangurze”. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu zaproponowanych  odpowiedzi. – Uczeń ma na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega… – wyjaśnia  Grzegorz Cuber, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie.

Do konkursu przystąpiło ponad 1,5 tys. szkół, zgłaszając około 26 tys. uczestników. Sukces Bartka jest tym większy, że jest dopiero uczniem pierwszej klasy LO. Oczywiście zamierza kontynuować naukę fizyki na poziomie rozszerzonym.  

„Paderek” popularyzuje naukę niełatwej przecież fizyki wśród gimnazjalistów, organizując co roku Konkurs „Od Newtona do Einsteina”. Dzieje się tak nieprzerwanie od 2010 r. i  27 kwietnia br.  odbyła się już siódma edycja tego konkursu. Biorą w nim udział wszystkie gimnazja z Knurowa, a także z Czerwionki-Leszczyn, Żernicy, Rudzińca i innych miejscowości. Uczniowie w czasie 1,5 godziny rozwiązują trzy zadania otwarte i test wyboru, złożony z 10 pytań. Finał w tym roku odbędzie się 23 maja, w czasie „Dni Otwartych Paderka”. Finaliści i laureaci otrzymują nagrody książkowe, dyplomy, a także gadżety reklamowe szkoły – koszulki, kubki i firmowe „krówki”. Co roku przyjeżdża na ten konkurs około stu gimnazjalistów.

- Nasza szkoła przekonuje, że fizyka nie jest taka straszna, jaką ją malują, a fizyczne doświadczenia przeprowadzane „naprawdę”, a nie na ekranie komputera, to ogromna frajda – mówi Dorota Gumienny, dyrektor Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie. – Nawet jeśli coś nie wychodzi, uczniowie nie zrażają się tym i starają się odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego nie wyszło?”. Gimnazjalni pasjonaci fizyki i matematyki co roku przyjmowani są do klasy o rozszerzonym programie tych przedmiotów, której popularność rośnie z roku na rok. W tym roku też zapraszamy miłośników przedmiotów ścisłych do  Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – bo tu fizyka jest inna niż wszędzie… 
Facebook