Moc inscenizacji bożonarodzeniowych

Trzy zespoły teatralne i kilkoro uczestników indywidualnych z powiatu gliwickiego znalazło się wśród laureatów XX Jubileuszowego Międzyszkolnego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych. Przegląd podsumowany został 9 stycznia w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym w Gliwicach.

Wcześniej jednak, przed Świętami Bożego Narodzenia, szkoła ta gościła licznych twórców scenicznych inscenizacji. Prezentowanie kilkudziesięciu przedstawień trwało od 9 do 13 grudnia ub. roku. W przeglądzie, organizowanym przez GCE w Gliwicach, co roku udział bierze kilkuset wykonawców z naszego województwa. Uczestnicy prezentują przygotowane inscenizacje w następujących kategoriach: przedszkola i klasy „0”; szkoły podstawowe klasy I-III; szkoły podstawowe klasy IV-VIII; szkoły średnie oraz kategoria otwarta. W jubileuszowej edycji przeglądu kilka zwycięskich miejsc zajęli uczestnicy z powiatu gliwickiego. W kategorii szkoły podstawowe klasy IV-VIII pierwsze miejsce otrzymali reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 4 w Pyskowicach, zaś w kategorii otwartej dwa równorzędne pierwsze miejsca przypadły inscenizacjom przygotowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Pilchowicach i Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach. Jury przyznało także nagrody indywidualne, które odebrali m.in. uczniowie SP nr 4 w Pyskowicach: Maja Bąk, Michał Pietruszewski i Barbara Sieber oraz Beata Tomczyk z DPS-u „Ostoja”.

Podczas gali podsumowującej przegląd laureaci otrzymali liczne nagrody i dyplomy. W tym roku była to również okazja do uczczenia 20-lecia tej cieszącej się coraz większą popularnością imprezy.

– Tak niedawno się zaczęło. Dopiero co. Pierwsze występy. Gafy organizacyjne. Aż tu nagle... 20 lat! Pierwsi aktorzy są już dorosłymi ludźmi. Ich dzieci pojawiają się na naszej scenie. To piękne i wzruszające zarazem – wspominała i podsumowywała organizatorka przeglądu, Aleksandra Maliszewska. – Cieszę się, że w tak licznym gronie świętujemy ten nasz wspólny jubileusz!

XX Jubileuszowy Międzyszkolny Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych odbywał się pod patronatem Powiatu Gliwickiego, Diecezji Gliwickiej i Fundacji Marco Pomaga. Patronami medialnymi byli Gość Niedzielny, Radio Silesia oraz Wiadomości Powiatu Gliwickiego.