Mistrz w trójboju siłowym

Tomasz Benisz to dwudziestolatek, który mieszka w Tworogu Małym. Od trzech lat aktywnie trenuje trójbój siłowy RAW (bez sprzętu) i odnosi w nim wiele sukcesów.

- Wszystko zaczęło się od zwykłej potrzeby zgubienia paru kilogramów – wspomina początki drogi sportowej Tomasz. – W wieku 15 lat ważyłem 105 kg przy wzroście 183 cm i byłem bardzo zapuszczony. Lata przed komputerem zrobiły swoje… Do teraz mam zapisane w zeszycie wymiary z czasów, kiedy zaczynałem, między innymi w talii – 120 cm, w klatce – 90 cm, ramiona po 29 cm - ale to tylko liczby. Podnosiłem wtedy mniej niż przeciętna kobieta na siłowni, więc stwierdziłem, że najwyższy czas wziąć się za siebie. Zacząłem biegać, pierwsze biegi kończyły się tragicznie – nie umiałem przebiec 100 metrów bez zadyszki. Z czasem wydłużałem dystanse, doszedłem do 10-15 km dziennie. Nie było dnia odpoczynku, podobało mi się to. Zmieniłem całkowicie dietę, odłożyłem to, co było niepotrzebne i takim sposobem doszedłem do wagi 69 kg.

Tomek bardzo polubił bieganie, zaczął brać udział w zawodach, zdobywał medale, aż nadszedł moment, kiedy stwierdził, że jest… za chudy. Wtedy pojawiła się myśl, żeby skorzystać z siłowni. Dzięki pomocy rodziców kupił kilka sprzętów, na których ćwiczył w piwnicy.

– Z czasem powoli nabierałem ciała, siły, a sprzętu i miejsca zaczęło brakować, więc poszedłem na profesjonalną siłownię. Pojawiły się nowe możliwości, które z czasem zamieniłem w efekty. Mając 17 lat poznałem Weronikę – obecnie moją narzeczoną (o jej sukcesach już pisaliśmy: http://www.starostwo.gliwice.pl/aktualnosci-pl/silaczka-z-tworoga-malego.html). Czasami zdarzało mi się pochwalić, ile to udało mi się podnieść na treningu i po kilku takich rozmowach padła sugestia zapisania się na sekcję trójboju siłowego – dodaje Tomasz.

Zawodnik, kiedy zapisywał się na sekcję miał 18 lat. Aby jego treningi i działania miały jak najlepszy efekt, zaczął dokształcać się także z zakresu dietetyki, treningu i zdrowia. Efekty jego pracy szybko były widoczne.

Pierwsze zawody, w jakich wziął udział odbyły się w czerwcu 2016 r. i były to Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 20. Tomasz zajął tu 3 miejsce. Kolejne zawody to październik 2016 r. i 5 miejsce podczas Mistrzostw Polski Juniorów do lat 23 (październik 2016). Na pierwszy złoty medal zawodnika długo nie trzeba było czekać. Start w listopadzie ub. roku podczas Mistrzostw Polski w Wyciskaniu Leżąc Juniorów do lat 20, przyniósł Tomaszowi pierwsze złoto i tytuł Mistrza Polski.

– Następne zawody to Mistrzostwa Europy w Trójboju Siłowym, które odbyły się w miejscowości Łuck na Ukrainie. Udało się również wywalczyć złoto w kategorii juniorów do lat 23, w kategorii do 100 kg – mówi zawodnik.

– Chciałbym podziękować gminie Sośnicowice, rodzicom i sponsorom za wsparcie Weroniki i mnie w tym co kochamy, bez Waszej pomocy nie byłoby to możliwe – podkreśla Tomasz.

O sukcesach Tomasza Benisza dowiedzieliśmy się dzięki sołtysce Tworoga Małego – Irenie Musioł.