Aktualności

Minister Bożena Borys-Szopa w Starostwie Powiatowym w Gliwicach

Minister Bożena Borys-Szopa w Starostwie Powiatowym w Gliwicach

12 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Gliwicach roboczą wizytę złożyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Bożena Borys-Szopa.

- Dziękuję za zaproszenie, które przyjęłam z radością, bo zawsze chętnie odwiedzam samorządy – mówiła minister na początku spotkania. W starostwie w imieniu Zarządu Powiatu Gliwickiego Bożenę Borys-Szopę przyjęli starosta gliwicki Waldemar Dombek i wicestarosta Adam Wojtowicz, a towarzyszyli im poseł Piotr Pyzik, organizator wizyty pani minister – przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Knurów” Krzysztof Leśniowski, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Gliwicach Tomasz Taranowski oraz radny Rady Powiatu Gliwickiego Andrzej Frejno.

Częścią spotkania była wizyta w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach, gdzie minister rozmawiała z pracownikami i dyrektorką naszej jednostki organizacyjnej, Barbarą Terlecką-Kubicius. Interesowała się realizacją programów „Rodzina 500+” i „Dobry Start”, a także pieczą zastępczą i opieką wytchnieniową nad osobami z niepełnosprawnościami. Minister podziękowała pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach za ich codzienną, trudną pracę.

Następnie przy śląskim kołaczu Bożena Borys-Szopa – która z dumą podkreśla, że jest Ślązaczką – rozmawiała z samorządowcami.

- Z przyjemnością witam w starostwie przedstawicielkę rządu, który jako pierwszy po transformacji ustrojowej w Polsce ma w centrum uwagi rodzinę – mówił starosta Waldemar Dombek. – Wiem, jak potrzebna jest pomoc rodzicom wychowującym dzieci. Cieszę się, że obecnie realizowane są programy mające na celu ich wsparcie.

W powiecie gliwickim wnioski o przyznanie  świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+” złożyło ponad 9 tys. rodzin, a do programu „Dobry Start” – 6 tys. Minister Borys-Szopa przedstawiła też inne działania rządu, mające na celu poprawę warunków życia rodzin i pracowników, m.in. podwyższenie stawki godzinowej za pracę, likwidację tzw. syndromu umów jednodniowych, wzrost wynagrodzenia minimalnego, program Mama 4+ czy zniesienie opodatkowania młodych ludzi. – To wszystko pomaga nie tylko tym osobom i ich rodzinom, ale także gminom, w których mieszkają, przyczyniając się do ich rozwoju. Mamy w Polsce obecnie bardzo niskie bezrobocie, wynoszące 5,2 proc. – podkreśliła minister, a wicestarosta Adam Wojtowicz dodał, że w powiecie gliwickim stopa bezrobocia jest jeszcze niższa i wynosi 3,8 proc.

- Dziękuję samorządom za pomoc i wsparcie przy realizacji tych programów – mówiła Bożena Borys-Szopa. – Część zadań z nimi związanych wzięły na siebie właśnie samorządy, dobrze służąc swoim mieszkańcom.

Mówiono również m.in. o problemach osób z niepełnosprawnościami, pomocy otrzymywanej z PFRON-u oraz polityce senioralnej.

- To była bardzo owocna wizyta – podsumowała Bożena Borys-Szopa. – Cenię sobie spotkania z samorządami, bo są one okazją do wymiany praktycznych uwag z tymi, którzy realizują programy rządowe. Dzięki nim wiem, że idziemy w dobrym kierunku, albo że trzeba jeszcze coś poprawić.

- Cieszę się, że pani minister odwiedziła Starostwo Powiatowe w Gliwicach – mówi starosta Waldemar Dombek. – Była to okazja do poruszenia wielu kwestii merytorycznych oraz zgłoszenia przez nas kilku propozycji dotyczących spraw społecznych. Oceniam to spotkanie jako perspektywiczne, zapowiadające dalszą dobrą współpracę.