Aktualności

Marszałkowski budżet obywatelski województwa śląskiego

Marszałkowski budżet obywatelski województwa śląskiego

W poniedziałek, 10 czerwca 2019 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja zorganizowana przez marszałka województwa śląskiego nt. „Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego”. Władze województwa zwróciły się z prośbą do samorządów o pomoc w rozpropagowaniu informacji nt. budżetu obywatelskiego na swoim terenie, aby zachęcić mieszkańców oraz organizacje pozarządowe do udziału w tym przedsięwzięciu.
- W gminach naszego województwa idea budżetów obywatelskich już się zadomowiła. Jako samorząd województwa, debiutujemy. Zachęcam mieszkańców naszego województwa do udziału w tej inicjatywie. Sam jestem ciekawy, jakie są oczekiwania, na co zechcecie państwo przeznaczyć środki z marszałkowskiego budżetu. Wspólnie możemy wpływać na rozwój naszego regionu – zachęcał Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Co roku w budżecie województwa śląskiego określana będzie pula środków – w 2019 r. jest to 10 mln zł, o wydatkowaniu której zdecydują mieszkańcy. W ramach budżetu obywatelskiego będzie można zgłosić zadanie wojewódzkie (przewidziano na nie 2,5 mln zł) lub podregionalne (7,5 mln zł), a o realizacji poszczególnych projektów zdecydują mieszkańcy w powszechnym głosowaniu.
Wcześniej władze województwa odwiedzą wybrane miasta w naszym województwie (m.in. Częstochowa, Siemianowice, Śląskie, Bytom, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Jaworzno, Racibórz i tarnowskie Góry) i spotkają się z zainteresowanymi mieszkańcami, by opowiedzieć o zasadach, projektach które można zrealizować i procedurach, którym będzie podlegało zgłoszone zadanie.
Głosowanie odbędzie się jesienią br. – zgodnie z przyjętym harmonogramem. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy województwa, którzy będą mieli do dyspozycji 4 głosy (jeden na zadanie wojewódzkie i 3 na zadania podregionalne). Głosować będzie można tylko elektronicznie – za pośrednictwem strony internetowej. Wyniki poznamy w grudniu br., a projekty zrealizuje Urząd Marszałkowski w 2020 roku.
Zachęcamy mieszkańców oraz organizacje pozarządowe Powiatu Gliwickiego do udziału w budżecie obywatelskim województwa śląskiego!
Szczegóły zamieszczone zostały na stronie internetowej: https://bo.slaskie.pl/ .