Kartki dla Powstańców

Dziękujemy za bohaterską postawę, za poświęcenie i oddanie Ojczyźnie, życzymy dużo zdrowia – między innymi takie słowa znalazły się na kartkach do uczestników Powstania Warszawskiego,  a napisali je uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie. Placówka ta, której organem prowadzącym jest Powiat Gliwicki, po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję „BohaterON”.

„BohaterON – włącz historię!” to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego (poprzez wysłanie kartki do wybranego przez siebie Powstańca) oraz historii Polski XX wieku. Przez trzy edycje kampanii do uczestników walk o stolicę napisano ponad pół miliona kartek.

Uczniowie ZSZ nr 2 w Knurowie jak co roku z ogromnym zaangażowaniem przyłączyli się do tego przedsięwzięcia. 2 października w szkole przygotowano specjalne stoisko, gdzie każdy mógł uzyskać informacje o kampanii i wypełnić kartkę.

- Nasza placówka już po raz czwarty z rzędu uczestniczy w akcji – informuje nauczycielka Katarzyna Szwarczyńska, która wraz z Joanną Rapcio-Jemioło koordynuje akcję w ZSZ nr 2. – Mamy w naszej szkole klasy mundurowe, dlatego szczególną wagę przywiązujemy do krzewienia postaw patriotycznych i staramy zaszczepiać je również w innych klasach i szkołach. W tym roku do współpracy przy wysyłaniu kartek zaprosiliśmy dwie szkoły z Knurowa – Miejską Szkołę Podstawową nr 6 im. Królowej Jadwigi i Miejską Szkołę Podstawową nr 9 im. Marii Konopnickiej. Kartki wysyłaliśmy elektronicznie i tradycyjnie. 70 pocztówek z Knurowa ufundowała nam radna Rady Miasta Knurów Ewelina Maj. Z kolei dzieci z „O” z MSP nr 9 przygotowały dla Powstańców laurki. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tego przedsięwzięcia – podkreśla Katarzyna Szwarczyńska.

- Lubimy tę akcję i chętnie się w nią włączamy. To bardzo ciekawa lekcja historii, ale i możliwość podziękowania zasłużonym Powstańcom za ich bohaterstwo, odwagę i poświęcenie. Ich postawa jest godna podziwu i naśladowania – mówili uczniowie z ZSZ nr 2 uczestniczący w akcji.