Jarosław Mencfel Człowiekiem Roku 2016

Jarosław Mencfel, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach, dla którego organem prowadzącym jest Powiat Gliwicki, został Człowiekiem Roku 2016 Gliwic i powiatu gliwickiego w plebiscycie  „Dziennika Zachodniego”.

To duży sukces, bo konkurencja w plebiscycie była mocna. Drugie miejsce zajął Wojciech Kotylak – organizator Gliwickich Spotkań Tęczowych, zastępca kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej Tęcza w Gliwicach, pasjonat pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Na trzeciej pozycji uplasował się asp. Zbigniew Kaliszewski z gliwickiego garnizonu policji, który we wrześniu ub. r., podczas swego urlopu, uratował dziecko tonące w Bałtyku. W ścisłej czołówce (na czwartym miejscu) znalazł się Adam Ziaja, nauczyciel m.in. w prowadzonym przez Powiat Gliwicki Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – znany przede wszystkim jako organizator Szkolnych Ekspedycji, podczas których uczniowie tej szkoły i Zespołu Szkół w Pilchowicach, gdzie też uczy, mogą w tani i ciekawy sposób poznawać świat. Adam Ziaja jest także pomysłodawcą Międzyszkolnego Festiwalu Podróżniczego Carpe Diem, który co roku otwiera nowe horyzonty przed młodzieżą z naszego terenu.

Jarosław Mencfel jest długoletnim dyrektorem DPS-u w Sośniowicach. Jego zaangażowanie sprawia, że „Ostoja” wpisała się w lokalną społeczność, a jej podopieczne, pomimo swej niepełnosprawności, żyją pełnią życia i doskonale integrują się z mieszkańcami Sośnicowic. Ośrodek organizuje szereg imprez integracyjnych, podczas których jej mieszkanki prezentują swe artystyczne talenty. Często też biorą one udział w konkursach i festiwalach dla osób niepełnosprawnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. „To właśnie bezinteresowność i niezwykle skuteczna działalność społeczna Jarosława Mencfela sprawiła, że lokalne społeczeństwo jest bardzo zintegrowane i darzy dużą sympatią mieszkanki DPS-u – podkreślił w podsumowaniu plebiscytu „Dziennik Zachodni”.

Jarosław Mencfel jest drugą osobą z naszego powiatu tak wysoko ocenioną przez Czytelników „Dziennika Zachodniego”. Warto przypomnieć, że niedawno wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga została w plebiscycie tej poczytnej gazety wybrana Kobietą na medal Gliwic i powiatu gliwickiego 2016 r.