Harcerze uczcili jubileusz 100-lecia ZHP

Od 6 do 16 sierpnia na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku trwał Zlot Związku Harcerstwa Polskiego z okazji setnej rocznicy powstania ZHP. W spotkaniu wzięło udział ponad 15 tysięcy zuchów i harcerzy z całej Polski, w tym reprezentacja  Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej.

Zlot rozpoczął się uroczystą ceremonią, podczas której zapłonęła harcerska watra – symbol skautowej przyjaźni i braterstwa. Następnie prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz wręczył harcerzom klucze do miasta i złożył życzenia z okazji stulecia organizacji. Podczas odbywającej się następnie części artystycznej została przeprowadzona próba bicia rekordu na największą flagę Polski, utworzoną z białych i czerwonych koszulek przekazanych uczestnikom. Uroczystość zakończyła się występem znanego artysty muzycznego, Czesława Mozila.

W czasie zlotu uczestnicy brali udział w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach obejmujących wybrane obszary rozwoju, takie jak:  Natura, Dziedzictwo, Źródło oraz Służba. Harcerze mieli okazję między innymi pływać żaglówkami po Wiśle, zwiedzić Gdańsk i poznać jego historię czy zaangażować się w wolontariat na rzecz lokalnych społeczności. Podczas bloku zajęć poświęconego naturze część  uczestników mogła przyjrzeć się ptakom zamieszkującym Wyspę Sobieszewską i poznać problemy ekologiczne dzisiejszego świata.  W czasie zajęć wieczornych na harcerzy czekały liczne atrakcje w  tematycznych wioskach i kawiarenkach. Równolegle odbywały się koncerty i spotkania z inspirującymi ludźmi, takimi jak znana pisarka kryminałów Katarzyna Bonda, podróżnik Aleksander Doba czy dziennikarz Szymon Hołownia. Na deskach sceny harcerze mogli usłyszeć między innymi specjalizujące się w muzyce musicalowej Studio Accantus oraz znanego i cenionego wokalistę – Janusza Radka.

Zlot zaszczycili swoją obecnością prezydent RP Andrzej Duda oraz  premier Mateusz Morawiecki, którzy złożyli życzenia z okazji setnej rocznicy powstania ZHP i spotkali się z harcerzami. Oprócz władz państwowych, impreza gościła również przedstawicieli organizacji harcerskich i skautowych.

Zlot zakończył się 15 sierpnia uroczystym apelem, po którym nastąpiło symboliczne wygaszenie palącej się watry oraz zwrócenie kluczy do miasta prezydentowi Gdańska. Całość zwieńczył występ artystyczny zespołu muzycznego Stage Fever.

- Mimo zaplanowanego na sierpień zlotu, harcerskie lato trwało już u nas od początku lipca – informuje phm. Katarzyna Moskała, zastępca komendanta Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej. – Przed spotkaniem na Wyspie Sobieszewskiej odbyły się obozy harcerskie w Podlesicach, Kokotku i Wygnańczycach, a dwa patrole z Gliwic wzięły udział w odbywającym się na Pomorzu Rajdzie Odkrywców.