Aktualności

Festiwal pełen słodyczy

Festiwal pełen słodyczy

To była prawdziwa uczta dla podniebienia. I Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek Powiatu Gliwickiego zgromadził tłumy, a smak słodyczy u wszystkich budził uśmiech na twarzy.

Impreza zorganizowana została 24 marca w restauracji „Leśna Perła” w Rudzińcu. Podczas jej trwania można było podziwiać pokazy m.in. mistrzów Polski w lodziarstwie i cukierników, skosztować licznych tortów, ciast i ciasteczek i bawić się przy piosenkach w wykonaniu Bernadety Kowalskiej, zaś dzieci z ochotą uczestniczyły w warsztatach cukierniczych. Oblegane były stoiska licznych wystawców, prezentujących słodkie pyszności i to, co niezbędne jest do ich wytwarzania. Wielkie wzięcie miały degustacje wspaniałych ciast, ciasteczek i tortów. – Jak są słodycze, a do tego dobra kawa, tak jak tutaj, to od razu jest i dobry humor – mówiła poseł Barbara Dziuk, która towarzyszyła imprezie do samego końca. Z uznaniem wyrażała się o niej także poseł Izabela Kloc, chwaląc pomysł i organizację Festiwalu.

Częścią przedsięwzięcia był Konkurs na wyrób cukierniczy, w którym wzięło udział 13 uczestników: osób fizycznych – pasjonatów słodkości oraz organizacji społecznych. Ich wypieki oceniało jury w składzie Barbara Dziuk, starosta gliwicki Waldemar Dombek oraz Katarzyna Panfiluk, nauczycielka w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, ekspertka w dziedzinie kulinariów i cukiernictwa. Po wnikliwej analizie walorów smakowych i estetycznych konkursowych pyszności Grand Prix Festiwalu otrzymało Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Bojszowie, zaś I miejsca w poszczególnych kategoriach zajęły Żaklina Gorzel, Magdalena Flak oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Żernicy.

Organizatorami imprezy byli społeczniczka z gminy Rudziniec, Regina Wieczorek oraz restauracja „Leśna Perła”. Patronat honorowy nad I Festiwalem Tortów, Ciast i Ciasteczek Powiatu Gliwickiego sprawowali Barbara Dziuk – poseł na Sejm RP oraz Waldemar Dombek – starosta gliwicki.  
Liczne nagrody ufundowali: poseł Barbara Dziuk, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, starosta Waldemar Dombek, Józef Kruczek – radny Rady Powiatu Gliwickiego oraz Henryk Targowski i Tomasz Falfasiński - radni Rady Gminy Rudziniec.
      Oto pełna lista nagrodzonych:
Kategoria - TORT "Pasjonaci słodkości"
I miejsce - Żaklina Gorzel
II miejsce - Karolina Szmuc
dwa III miejsca - Natalia Podniesińska oraz Agnieszka Stenchlik
      Kategoria - CIASTECZKO "Pasjonaci słodkości"
I miejsce - Magdalena Flak
II miejsce - Małgorzata Mrozowska - Pałgan
III miejsce - Małgorzata Surdel
      Kategoria - TORT "Organizacje społeczne"
I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Żernicy
II miejsce - Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Bojszowie

GRAND - PRIX Festiwalu otrzymało Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Bojszowie