Aktualności

Ekstremalny bieg w… węglowym pyle

Ekstremalny bieg w… węglowym pyle

To były katorżnicze zmagania, choć nie zabrakło też konkurencji dla mniej wyrobionych zawodników oraz dla dzieci. Na hałdach w Knurowie-Szczygłowicach po raz pierwszy rozegrany został Runmageddon Silesia JSW S.A.

Impreza trwała dwa dni – 31 sierpnia oraz 1 września – i zgromadziła niemal sześć tysięcy zawodników z całej Polski, w tym wielu górników. Jej oficjalnego otwarcia dokonali minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa oraz prezes zarządu JSW Włodzimierz Hereźniak, życząc uczestnikom udanych zawodów.

Zależnie od kondycji zawodnicy mieli do wyboru kilka tras. Na najpopularniejszym, 6-kilometrowym odcinku REKRUT uczestnicy musieli pokonać 30 najrozmaitszych, ekstremalnych przeszkód. Przechodzili przez wodę, błoto i walczyli z grząskim terenem. Na ich drodze postawione były między innymi kolaski, sekcje, wozy ze szlamem, lutnie, bębny, dźwigi, a także lokomotywa, jak i również unikalne przeszkody tworzone z górniczych maszyn i urządzeń dostępnych wyłącznie na Runmageddon Silesia JSW S.A.

Organizatorzy przygotowali również zmagania dla dzieci. Maluchy w wieku 4-11 lat mogły spróbować swoich sił na kilometrowej trasie KIDS z 10 przeszkodami. Starsi (w wieku 12-15 lat) podjęli się dwukilometrowego wyzwania, które urozmaiciło aż 15 różnorodnych przeszkód. Dorośli oraz młodzież po 16 roku życia mogli wystartować w formule INTRO (3 km i 15+ przeszkód). Pełnoletni przetestowali swoją wytrzymałość pokonując formuły: CLASSIC (12 km i 50+ przeszkód) i ekstremalny Bieg 12 h, przeznaczony dla największych twardzieli.

Część tras trzeba było pokonać w górniczym rynsztunku, czyli z hełmem na głowie i kilofem w ręce. Na wszystkich odcinkach uczestnicy biegli w kłębach węglowego pyłu. Pogoda w czasie imprezy była wyjątkowo upalna, co dodatkowo dawało się we znaki biegaczom. Nie zabrakło też taplania się w węglowym szlamie…

Te górnicze „atrakcje” szczególnie odczuli uczestnicy Biegu o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., którego trasa była nimi najeżona. W klasyfikacji kobiet I miejsce zajęła w nim Karolina Porębska (Ruch Zofiówka), II – Justyna Cierlicka, a III – Justyna Wiśniewska (obie: Zakład Wsparcia Produkcji). W klasyfikacja mężczyzn najlepszy okazał się Dominik Śmeciński, II miejsce wywalczył Tomasz Tomczyk, a III – Tomasz Komarnicki (wszyscy: Ruch Szczygłowice).

–  Jestem pełen podziwu dla uczestników Runmageddon Silesia JSW S.A. – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek, który podziwiał zmagania na szczygłowickich hałdach. –  Wszyscy wykazali się wspaniałą kondycją i ogromną siłą walki. Gratuluję też organizatorem doskonałego pomysłu i świetnego przeprowadzenia imprezy. Mam nadzieję, że był to pierwszy, ale nie ostatni  Runmageddon Silesia JSW S.A., zorganizowany na bardzo dobrze nadającym się do tego terenie w naszym powiecie.   


Foto: Stefan Rusinowski