Dwie wystawy twórczości Władysława Hasiora

Zaliczany jest do grona najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich twórców współczesnych. Władysław Hasior (1928-1999) to prekursor pop-artu w Polsce, prowadzący prowokujący dialog z naszą rzeczywistością i mitologią.

Okazję do zapoznania się z jego twórczością daje nam Muzeum w Gliwicach. Do 20 października oglądać można w jego siedzibie dwie wystawy poświęcone temu niezwykłemu artyście. Pierwsza to „Hasior. Wystawa ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem”, eksponowana w  Willa Caro. Druga nosi tytuł „Wybór. Z Notatnika Fotograficznego Władysława Hasiora” i obejrzeć ją można w Czytelni Sztuki.

Hasior tworzywem sztuki uczynił odpady cywilizacji technicznej łączone z przedmiotami ze sfery sacrum. Sięgał po tematy ponadczasowe, symbole i archetypy, które wpisywał w aktualny kontekst. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Moderna Museet w Sztokholmie, Museo de Arte Moderna w Sao Paulo, Muzeum im. Aleksandra Puszkina w Moskwie, Stadt Museum w Bohum, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

„Wiadomości Powiatu Gliwickiego” są jednym z patronów medialnych wystaw poświęconych twórczości W. Hasiora w Gliwicach.