Drewniane kościoły

Nakładem katowickiego wydawnictwa Alatus, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Gliwicach, ukazał się album pt. „Drewniane kościoły Ziemi Gliwickiej”. Jest to na nowo wydana, poszerzona wersja albumu z 2012 roku pt. „Drewniane kościoły na spichlerzowych szlakach powiatu gliwickiego”, tym razem w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Wydawnictwo zawiera niezwykle interesujące opisy, wraz z rzutami projektów budowli oraz barwnymi fotografiami wszystkich kościołów znajdujących się na terenie powiatu gliwickiego, czyli w: Bojszowie, Poniszowicach, Rachowicach, Rudzińcu, Sierakowicach, Sierotach, Smolnicy, Wilczy, Zacharzowicach i Żernicy oraz dwóch kościołów gliwickich – przy ul. Kozielskiej oraz w Ostropie.

Drewniane kościoły stanowią jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych – ale także historycznych i sakralnych – powiatu gliwickiego. Zachwycają o każdej porze roku. Większość świątyń jest czynnych, odprawiane są w nich msze święte i nabożeństwa. Podobna koncentracja tego typu budowli występuje w niewielu powiatach w Polsce. Rolniczy charakter naszych terenów sprawił, że wiele z kościołów przetrwało w naturalnym otoczeniu. Typowe cechy drewnianych kościołów Górnego Śląska, w tym powiatu gliwickiego, to zróżnicowana wysokość kalenicy dachu nad nawą i prezbiterium, konstrukcja zrębowa z drewna iglastego posadowiona na kamiennych lub drewnianych podwalinach, okapy chroniące zrąb, przechodzące często w formę „sobót” – czyli podcieni otaczających kościół z zewnątrz, kryte dachem oraz wieża o odrębnej, słupowej konstrukcji. Warto odwiedzić drewniane świątynie, teraz już – posiłkując się wiedzą z najnowszego albumu. Wszystkie opisane kościoły znajdują się na Szlaku Zabytków Architektury Drewnianej.

Album można zakupić m.in. w Punkcie Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach przy ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32 231 38 55.