DOBRZE ZASŁUŻENI

„Bene Meritus” (z łac. dobrze zasłużony) to nagroda corocznie przyznawana przez Radę Powiatu Gliwickiego osobom, stowarzyszeniom i instytucjom, które najlepiej przysłużyły się społeczności naszego powiatu. W tym roku wręczona została podczas niedawnych dożynek powiatowych, obchodzonych wspólnie z gminą Gierałtowice w Paniówkach.

Otrzymali ją: w kategorii indywidualnej –  Teresa Szymońska z Sośnicowic oraz Grzegorz Kamiński z Toszka, a w kategorii zbiorowej – Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo” z Proboszczowic i Zespół „Przebudzenie” z Pyskowic. Symboliczne statuetki oraz dyplomy wręczył nagrodzonym Andrzej Kurek – przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego.

Nagrodzeni to rzeczywiście nieprzeciętne osobowości. Teresa Szymońska jest niestrudzoną propagatorką gwary śląskiej i regionalizmu. W ub. roku wygrała konkurs „Po naszymu, czyli po ślonsku”, za co otrzymała tytuł „Ślązaczka Roku 2016”. Dzięki niej w Sośnicowicach powstała „Nasza Izba Tradycji”, którą prowadzi przy wsparciu gminy, wciąż wzbogacając jej zbiory. Grzegorz Kamiński to z kolei człowiek-instytucja. Historyk z wykształcenia, wciąż podejmuje nowe inicjatywy, zarażając innych swymi licznymi pasjami. Udało mu się m.in. porwać młodzież do zadbania o cmentarze żydowskie w naszym powiecie, propaguje łucznictwo, jest kolekcjonerem, organizuje konferencje historyczne.

Także laureaci tegorocznego „Bene Meritusa” w kategorii zbiorowej są z pewnością nieprzeciętni. Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo” Proboszczowice jest jednym z najlepiej funkcjonujących tego typu gospodarstw w regionie. Słynie z propagowania rolniczych tradycji i ekologii, świetnej kuchni oraz działalności charytatywnej. Z kolei Zespół „Przebudzenie” znany jest wszystkim, którzy lubią dobry, radosny śpiew – na wysokim poziomie i z bardzo dużą dozą entuzjazmu. „Przebudzenie” ma na swym koncie m.in. zajęcie pierwszego miejsca w prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej Cantate Deo.
Laureatom serdecznie gratulujemy!