Aktualności

Dobre na wakacje

Dobre na wakacje

Trwają upragnione, wymarzone i długo wyczekane wakacje. Wielu z nas wyjeżdża w tym roku nad polskie morze – tym szczególnie polecamy nasz partnerski powiat pucki. Tych zaś, którzy pozostają na miejscu zapewniamy, że i w powiecie gliwickim można wspaniale wypocząć.

Niezaprzeczalne uroki Bałtyku
Bo przecież Bałtyk, choć zimny, a pogoda często kapryśna, ma swój wielki urok. My polecamy wizytę w naszym partnerskim powiecie puckim, gdzie z kilku miejscowości, tych położonych po prawej stronie Półwyspu Helskiego, wprawdzie nie widać zachodu słońca do morza, ale za to nie brakuje innych atrakcji. Przecudny, jedyny w swoim rodzaju Półwysep Helski z pięknymi miejscowościami, na czele z Chałupami, o których tak wspaniale przez lata śpiewał zmarły niedawno Zbigniew Wodecki, to doskonała propozycja na wakacyjny wypoczynek.

Pucki to najbardziej morski powiat w Polsce. Skąd to wiadomo? A choćby stąd, że plaże Nordy mają 128 kilometrów długości, co stanowi 1/4 całej linii brzegowej Polski. Coraz większe znaczenie odgrywają też tu sporty wodne – Zatoka Pucka to prawdziwy raj dla uprawiających żeglarstwo, pływanie, windsurfing i kitesurfing. Amatorzy ciszy znajdą swoje miejsce w nadmorskich lasach, ale też miłośnicy aktywnego wypoczynku nie powinni narzekać na brak atrakcji. Wszystko to zachęca do spędzenia wolnego czasu w powiecie puckim.

- Myślę, że nie musimy przekonywać turystów, że jest u nas sporo miejsc wartych odwiedzenia i można się dobrze bawić podczas niezliczonych imprez wakacyjnych. Ziemia pucka jest z jednej strony nowoczesnym regionem, a z drugiej ma ciekawą historię i jest bogata swoją kaszubską tożsamością. Zatem zapraszamy do powiatu puckiego – mówi Karol Miller ze Starostwa Powiatowego w Pucku.

Pucki ma wiele cech, które wyróżniają go spośród innych powiatów w Polsce, lecz najważniejsze są dwie: morze i Kaszubi. Język, kultura, zwyczaje i obrzędy ukształtowane pod silnym wpływem morza pozostają dumą mieszkańców ziemi puckiej. Cały ten obszar swym kulturowym, przyrodniczym i historycznym bogactwem przyciąga turystów z kraju i zza granicy. O znacznym potencjale turystycznym tego powiatu decydują między innymi unikatowe walory przyrodnicze i krajobrazowe regionu.

Historycznym centrum regionu jest Puck. Jego dzieje sięgają wczesnego średniowiecza, o czym świadczy zatopiony w wodach zatoki port handlowy z VII w. Do dziś miasto to pozostaje mekką dla żeglarzy. Porty w Helu, Jastarni i Władysławowie są dogodnie położone dla jachtów żeglujących do Danii, Niemiec, krajów skandynawskich i nadbałtyckich. Sieć żeglarskich przystani, zwanych Pierścieniem Zatoki Puckiej, łączy na lądzie ścieżka rowerowa biegnąca z Helu do Pucka, a w przyszłości także do Gdyni. Hitem ostatnich sezonów stały się regularnie kursujące od maja do września tramwaje wodne z Gdyni do Helu i Jastarni. Połączenie kolejowe pozwalają dotrzeć do wszystkich miast powiatu puckiego nawet z najbardziej odległych zakątków Polski. Poszczególne miejscowości na terenie gmin posiadają dobre połączenia autobusowe z aglomeracją Trójmiejską.

O tradycjach regionu można się dowiedzieć więcej odwiedzając m.in. Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Rybołówstwa w Helu czy Chatę Rybacką w Jastarni. Popularyzują je  liczne festyny i imprezy. Wśród tych, które na stałe wpisały się do letniego kalendarza, trzeba wymienić Kaszëbsczi bôtë pod żôglama w Chałupach, Dni Węgorza w Jastarni, Rybacki Odpust św. Piotra i Pawła w Pucku i towarzysząca mu pielgrzymka łodziowa, Odpust św. Anny w Żarnowcu i Festyn Kaszubski w Rewie.

Norda od stuleci czerpie korzyści ze swego nadmorskiego położenia. Zatoka Pucka, będąca naturalnym bogactwem regionu, nadal pozostaje ważnym źródłem utrzymania żyjących nad nią rybaków, ale przyciąga też miłośników sportów wodnych. W okresie od maja do końca września to prawdziwy raj dla uprawiających żeglarstwo, pływanie, windsurfing i kitesurfing. Amatorzy ciszy znajdą swoje miejsce w nadmorskich lasach sosnowych i prastarej puszczy, a miłośnicy aktywnego wypoczynku nie powinni narzekać na brak naturalnych atrakcji i odpowiedniej, wciąż rozwijającej się infrastruktury. Zabytki architektury, szlacheckie dworki, malownicze wsie i pełne uroku małe porty rybackie oraz miasteczka zachęcają do miłego i ciekawego spędzenia wolnego czasu w powiecie puckim. Niezwykle modne w tym sezonie będą jak zawsze: Jurata, Jastarnia, Hel, Rewa, Mechelinki  i oczywiście, jak zawsze, Władysławowo, ale także „odkryte” po raz kolejny w ostatnich latach Dębki.

U nas też można dobrze wypocząć
Ktoś, kto próbowałby jednym obrazem zilustrować turystyczną ofertę powiatu gliwickiego, stanąłby przed nie lada dylematem. Pokazać wodę czy wzgórza, las czy rozległe pola, zdecydować się na okazałe mury toszeckiego zamku czy na niepozorną, lecz pełną uroku przydrożną kapliczkę? Na nasz powiat składają się bowiem wszystkie te pejzaże – a także jeszcze wiele innych – i to właśnie decyduje o jego atrakcyjności turystycznej.

W zajmowanej przez powiat części Wyżyny Śląskiej znaleźć można bardzo urozmaicone formy krajobrazu: sięgające 300 m n.p.m. wzniesienia Pagórów Sarnowskich (w gminach Toszek i Wielowieś), pagórkowate tereny w gminach Rudziniec, Sośnicowice i Pilchowice oraz doliny rzek Bierawki i Kłodnicy. Amatorzy pieszych i rowerowych wycieczek przemierzać mogą m.in. olbrzymie kompleksy leśne, wśród których przeważają bory sosnowe i drzewa liściaste. Występują one zwłaszcza w północnej i zachodniej część powiatu. W pobliżu wsi Dąbrówka założono rezerwat przyrody „Hubert”, będący ostoją rzadkich gatunków roślin, płazów, gadów, chrząszczy i ptaków. Zapraszamy także do rezerwatu „Las Dabrowa” na granicy gminy Sośnicowice oraz na ścieżki leśno-przyrodnicze m.in. w Toszku czy Rachowicach.

Bogactwo zwierzyny sprzyja rozwojowi łowiectwa – w naszym powiecie istnieje 9 obwodów łowieckich polnych oraz 11 leśnych, a tuż za jego granicą funkcjonuje Ośrodek Hodowli Zwierzyny Łownej „Gajdowe”, leżący wprawdzie w powiecie strzeleckim, ale należący do Nadleśnictwa Rudziniec. Zwolenników sportów wodnych i wędkarstwa przyciąga możliwość wypoczynku nad sztucznymi zbiornikami Dzierżno Duże, Dzierżno Małe i Zbiornikiem Pławniowickim, nad których brzegami powstały ośrodki wczasowe, pola kempingowe i przystanie żeglarskie. Można tu nie tylko wypożyczyć żaglówkę, ale i po odpowiednim szkoleniu uzyskać patent żeglarza. W każdy słoneczny dzień plaże nad Jeziorem Pławniowickim od strony Pławniowic czy Niewiesza zaludniają się spragnionymi relaksu mieszkańcami powiatu i okolic. Kąpiel w ciepłych wodach jeziora to prawdziwa przyjemność. Nie zapomina się też o miłośnikach konnej jazdy – na wypoczynek w siodle zapraszają ośrodki jeździeckie, stadniny i niektóre gospodarstwa.

Prawdziwą ozdobą terenów powiatu są materialne ślady ich bogatej przeszłości. Osadnictwo w tym regionie rozpoczęło się w epoce kamiennej i kontynuowane było w okresie rzymskim i wczesnym średniowieczu. O tych zamierzchłych czasach świadczą liczne stanowiska archeologiczne rozsiane po terenie powiatu. Późniejsze losy tych ziem sprawiły, że były one obszarem styku narodów, kultur i religii, stąd niepowtarzalne dziedzictwo kulturowe, które znalazło odbicie zarówno w architekturze sakralnej, jak i w budowlach świeckich. Najstarsze, bo jeszcze XV-wieczne kościoły zachowały się w Poniszowicach i Wielowsi. Swoją urodą wyróżniają się liczne na tym terenie kościółki drewniane – praktycznie nie występujące w Europie poza Polską. Uwagę zwiedzających przyciągają również wiejskie kapliczki, krzyże i figury świętych, często o znacznych walorach historycznych. Najczęściej odwiedzanymi zabytkowymi rezydencjami naszego powiatu są gotycko-barokowy zamek Toszecki, ruiny zamku w Chudowie oraz malowniczy pałac pławniowicki. Nie brak jednak również innych - głównie XIX-wiecznych - pałaców i dworów w pozostałych miejscowościach. Warto też zwrócić uwagę na zabytkowy układ urbanistyczny w Toszku, Pyskowicach i Sośnicowicach. Jak na ziemie o rolniczo-przemysłowym charakterze przystało, można spotkać na terenie powiatu zabytkowe spichlerze i inne budynki gospodarcze, XVIII-wieczną kuźnię miedzi (w Kozłowie), XIX-wieczną gorzelnię dworską (w Świbiu) czy wpisaną do rejestru zabytków linię kolejki wąskotorowej.

Wszystko to sprawia, że powiat gliwicki jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla całej rodziny, zwłaszcza gdy szuka ona urozmaiconego i w miarę taniego sposobu spędzenia weekendu czy popołudnia. Przez teren powiatu od dawna wiodą szlaki przeznaczone dla turystów pieszych, a obecnie rozrosła się sieć tras rowerowych.

Zawsze i wszędzie pamiętajmy jednak o zasadach bezpiecznego wypoczynku!