Aktualności

Diana 2019 z powiatu gliwickiego

Diana 2019 z powiatu gliwickiego

Lekarka pediatrii Gizela Kensy-Reginek, która od ponad 50 lat leczy dzieci i promuje zdrowie w Knurowie, została Dianą 2019, otrzymując tytuł Kobieca Osobowość Roku w plebiscycie organizowanym przez redakcję „Nowin Gliwickich” oraz Forum Kobiet Ziemi Gliwickiej.  

Podsumowanie plebiscytu miało miejsce 30 listopada w Centrum Handlowym Forum w Gliwicach. Wzięli w nim udział posłowie, przedstawiciele samorządów, instytucji, firm i organizacji pozarządowych, a przede wszystkim wspaniałe kobiety – tegoroczne laureatki plebiscytu, który odbył się już po raz 14.

- Organizując plebiscyt po raz pierwszy, chcieliśmy pokazać, że kobiety są wyrazistymi uczestniczkami życia publicznego, a ich praca, często niedoceniana, zaangażowanie i pasja to bezcenne skarby – przypomniała Joanna Nawratil-Ludwiczak, redaktorka naczelna „Nowin Gliwickich”. – W ciągu 14 lat poznaliśmy ponad 750 wspaniałych kobiet, bo tyle znalazło się na plebiscytowych listach.

- Nie bez powodu patronką plebiscytu jest rzymska bogini Diana, kobieta aktywna, lubiąca wyzwania, odważna i kreatywna, jakbyśmy ją scharakteryzowali, używając współczesnego języka – dodaje Anna Karwot, prezeska Forum Kobiet Ziemi Gliwickiej.

Do tegorocznego plebiscytu zgłoszono 30 kandydatur, spośród których czytelniczki i czytelnicy „Nowin Gliwickich” wybierali finalistki, a następnie Kapituła Diany 2019 zadecydowała o przyznaniu zaszczytnego tytułu Kobiecej Osobowości Roku. Otrzymała go lekarka pediatrii bardzo dobrze znana w Knurowie, Gizela Kensy-Reginek – za wieloletnią, niestrudzoną i pełną pasji pracę na rzecz małych pacjentów, udawadnianie, dzień po dniu, że zawód lekarza to nie tylko powinność, lecz przede wszystkim powołanie i poświęcenie, za wrażliwość społeczną, a w szczególności inicjowanie wielu akcji charytatywnych promujących zdrowie oraz rozsławianie Knurowa w powiecie gliwickim i na Śląsku. Pani Gizela wciąż jest aktywna zawodowo, a ponadto prowadzi Szkołę Babć w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Knurowie, którego jest współzałożycielką. W 2015 r. odebrała Nagrodę Bene Meritus – najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Radę Powiatu Gliwickiego.

Diana 2019 podczas gali plebiscytu uhonorowana została naszyjnikiem z pereł. – Symbolizuje on, że wyławiamy wśród kobiet prawdziwe perły – mówiła Joanna Nawatli-Ludwiczak w czasie, gdy Anna Karwot zakładała go na szyję Diany 2019. Gizela Kensy-Reginek otrzymała ponadto zaproszenie na wyjazd do Brukseli, ufundowane przez europosłankę Jadwigę Wiśniewską.

W gronie 10 finalistek plebiscytu Diana 2019 znalazły się również 4 panie z naszego powiatu: Iwona Ewertowska-Mener – niestrudzona propagatorka muzyki chóralnej w powiecie gliwickim, Agnieszka Strzyżewska prowadząca Koło Gospodyń Wiejskich w Paniówkach, Cecylia Matusiak – współwłaścicielka firm działających w ramach grupy Brico-Marche oraz Beata Stawowy – za wieloletnie prowadzenie gierałtowickich chórów „Skowronek” i „Cecylia”.  

Nagrodzone panie odebrały szereg życzeń, m.in. od posłanki na Sejm RP Wandy Nowackiej i Janusza Moszyńskiego pełniącego obowiązki prezydenta Gliwic. Zwyciężczyni oraz laureatkom plebiscytu z terenu naszego powiatu listy gratulacyjne od starosty gliwickiego Waldemara Dombka, kwiaty oraz symboliczne upominki wręczyła Ewa Jurczyga z Zarządu Powiatu Gliwickiego.

- To ogromna radość, że wśród mieszkanek powiatu gliwickiego mamy prawdziwe perły – mówiła gratulując Dianie 2019. – Dziękuję pani doktor za całą dobroć, jaką obdarowuje świat, lecząc od lat małych pacjentów, którym oddała serce. Dziękuję też za społecznikowską pasję, z jaką działa pani w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Knurowie, propagując zdrowie. Gratuluję wszystkim wspaniałym laureatkom tegorocznego plebiscytu. Szczególne podziękowania składam organizatorkom tego przedsięwzięcia za promowanie od wielu lat kobiet, które jakże często są niedoceniane w pracy oraz działalności publicznej.