Centrum przesiadkowe w Sośnicowicach

Sośnicowice mają nowe, wygodne centrum przesiadkowe. Pasażerowie korzystać będą mogli z niego już od 3 listopada.

Centrum przesiadkowe zlokalizowane jest w bardzo dogodnym miejscu – tuż obok Strefy Aktywności Gospodarczej oraz cmentarza, przy ul. Gliwickiej (DW 408) łączącej Sośnicowice z Gliwicami i prowadzącej do zjazdu na autostradę A4.

18 października przecięto symboliczną wstęgę. Dokonali tego starosta gliwicki Waldemar Dombek, burmistrz Sośnicowic Leszek Kołodziej, przewodnicząca Rady Gminy w Sośnicowicach Regina Bargiel, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniew Tabor oraz Grzegorz Kwitek z Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Inwestycja kosztowała ponad 5,6 mln zł, z  czego tylko niecałe 1,3 mln zł stanowiły środki własne gminy Sośnicowice. Resztę pokryło dofinansowanie z UE – to niemal 3 mln zł z RPO WSL na lata 2014-2020 i z budżetu państwa. Kwotą ponad 721 tys. zł inwestycję dofinansowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pochodziło blisko 700 tys. zł.

Na centrum przesiadkowe składają się obszerny plac manewrowy w formie ronda, 5 przystanków z wiatami, parkingi dla samochodów i rowerów, pasy włączenia i wyłączenia z ruchu, ciągi piesze i rowerowe, 5 tablic informacyjnych z wyświetlaczami, samoobsługowa stacja naprawy rowerów, sanitariat  dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, oświetlenie, mała architektura, monitoring, świeżo nasadzona zieleń. Wykonane też zostały m.in. przyłącza – instalacje zasilania umożliwiające zainstalowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych i stanowiska dla food trucków.

- Budowa węzła przesiadkowego w Sośnicowicach miała na celu zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego dla pasażerów i co za tym idzie,  ma spowodować większe wykorzystanie niskoemisyjnego transportu miejskiego – wyjaśnia burmistrz Leszek Kołodziej. – Węzeł będzie integrował transport autobusowy z ruchem rowerowym, pieszym oraz indywidualnym ruchem samochodowym. Na węźle przesiadać się będą także pasażerowie z lokalnych połączeń autobusowych zbierających pasażerów z poszczególnych sołectw z terenu gminy do linii łączących Sośnicowice z Gliwicami.

- Cieszę się, że na terenie naszego powiatu powstało kolejne, nowoczesne centrum przesiadkowe – mówi starosta Waldemar Dombek. – Inwestycje te przyczyniają się do lepszego skomunikowania wielu miejscowości gmin powiatu gliwickiego i podnoszą jakość życia ich mieszkańców. Na ich budowie zyskują zarówno mieszkańcy, jak i gminy oraz powiat.