Bartłomiej pierwszy!

2 stycznia o godz. 0.13 w Szpitalu w Knurowie urodził się Bartłomiej Malka. Jest to pierwszy noworodek, który przyszedł tu na świat w Nowym Roku.

Bartuś w chwili urodzin ważył 3 350 gramów i miał 52 cm wzrostu. Z okazji narodzin jego mama, Anna odebrała gratulacje od starosty gliwickiego Waldemara Dombka. – Życzę maleństwu dużo zdrowia i wszelkiej życiowej pomyślności, a pani samych przespanych nocy, radości i rodzinnego szczęścia – mówił starosta. – Cieszę się, że w powiecie gliwickim narodził się nowy mieszkaniec. Wierzę, że będzie mu się żyło tutaj dobrze i dostatnio.

Starosta wraz z ordynatorem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego, lek. med. Krzysztofem Arabskim, wręczył pani Annie wyprawkę dla maluszka. Bartuś otrzymał także poduszeczkę z napisem „Urodziłem się w Szpitalu w Knurowie”. – Takie podusie fundujemy od stycznia wszystkim dzieciom, które przychodzą u nas na świat – informuje pielęgniarka oddziałowa, Ewa Fojcik.

W minionym roku w Szpitalu w Knurowie urodziło się blisko 800 dzieci. Posiada on prestiżowy tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku” nadawany przez WHO i UNICEF oraz zdobył uznanie fundacji „Rodzić po ludzku” jako jeden z najlepszych i godnych polecenia. Pacjentki w części położniczej mają do dyspozycji pokoje dwuosobowe z prysznicami oraz nowym wyposażeniem. Znajdują się tam m.in. nowoczesne łóżka, funkcjonalne szafki, telewizory, łóżeczka najazdowe dla noworodków z pleksiglasu, fotele przystosowane do karmienia, gdyż noworodki przebywają z matkami w systemie rooming-in. Niedawno na oddziale oddano do użytku przytulny pokój odwiedzin, gdzie bliscy mogą w domowej atmosferze przebywać z maluchami i ich mamami.

Dużym powodzeniem cieszy się porodówka rodzinna wyposażona w łóżka sterowane pilotem do porodów w różnych pozycjach, pompy infuzyjne, aparaty KTG i amnioskopy. Oddział proponuje pacjentkom nowoczesne metody łagodzenia bólu porodowego. Obecnie za najskuteczniejszą z nich uznawane jest znieczulenie zewnątrzoponowe, pozwalające przejść poród bez odczuwania bólu. Poród w znieczuleniu przebiega pod nadzorem zespołu lekarskiego złożonego z ginekologa i anestezjologa.

- Rodzą u nas zarówno panie z Knurowa, jak i z innych miejscowości – dodaje prezes Zarządu Szpitala w Knurowie, dr Michał Ekkert. – W ubiegłym roku 30 procent mam było z Knurowa, reszta spoza naszego miasta. Bardzo dbamy o ich komfort i wygodę. Dla dodatkowego podniesienia standardów planujemy w bieżącym roku remont traktu porodowego, na który chcemy pozyskać środki unijne.