Barbórka w Knurowie

4 grudnia przypada wyjątkowe święto dla górników – tego dnia obchodzona jest Barbórka. Uroczystość z tej okazji odbyła się m.in. w Knurowie.

W parafii pw. św. Cyryla i Metodego odprawiona została msza św. w intencji górników i ich rodzin. Po niej nastąpił przemarsz do parku przy ul. Dworcowej. Tutaj znajduje się pomnik upamiętniający górników, którzy tragicznie zginęli na stanowiskach pracy. Pod pomnikiem delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Wśród nich nie zabrakło m.in. przedstawicieli górnictwa, samorządu miejskiego oraz powiatowego wraz ze sztandarem Powiatu Gliwickiego. Hołd górnikom w imieniu władz Powiatu oddali członek Zarządu Ewa Jurczyga oraz wiceprzewodniczący Rady Włodzimierz Gwiżdż i Henryk Hibszer.

Uroczystość uświetniły Orkiestra Dęta KWK Knurów pod batutą Mariusza Kowalczyka oraz poczty sztandarowe.

Przypomnijmy, że św. Barbara jest nie tylko patronką górników, ale i miasta Knurowa. 17 czerwca br. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przekazał władzom miasta dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która – na mocy uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka – zatwierdziła świętą Barbarę jako patronkę Knurowa.