Aktualności

Babski Comber Powiatu Gliwickiego

Babski Comber Powiatu Gliwickiego

Pełen tańców, zabaw i dobrego humoru był II Babski Comber Powiatu Gliwickiego, który zorganizowany został 9 lutego w Knurowie.

Bawiło się na nim blisko sto pań z terenu powiatu gliwickiego, którym towarzyszyły reprezentantki partnerskiego Powiatu Puckiego. Były wśród nich m.in. przedstawicielki samorządu, radne, właścicielki firm, szefowe instytucji współpracujących z powiatem, sołtyski oraz kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich, a także ze świata kultury. Paniom towarzyszyła poseł Barbara Dziuk, której niezwykle podobało się to pielęgnowanie lokalnych tradycji.

- Pomysł na Babski Comber Powiatu Gliwickiego narodził się podczas Karczmy Barbórkowej Powiatu Gliwickiego, która odbyła się w grudniu 2015 roku – przypomina wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga, pomysłodawczyni imprezy. – Zarówno karczmy, jak i combry są tradycyjnymi na naszym terenie zabawami, organizowanymi od dawna – jedne dla mężczyzn, a drugie dla pań. Do tej pory babskie combry odbywały się w naszych sołectwach, rzadziej w gminach czy miastach, a rok temu postanowiliśmy ten zwyczaj przenieść również na grunt powiatowy. Wszystko po to, by kultywować lokalne zwyczaje, jakie towarzyszą mieszkańcom Śląska od wieków. Combry tradycyjnie odbywały się w okresie poprzedzającym post, my swój zorganizowałyśmy więc tuż po Tłustym Czwartku.

- Dla nas udział w tej zabawie to prawdziwa atrakcja – zaznacza dr Ewa Kownacka, radna Powiatu Puckiego, która jako jedna z pięciu pań przybyła na comber z tego partnerskiego powiatu. – Na Kaszubach, skąd pochodzimy, nie ma zwyczaju organizowania zabaw karnawałowych wyłącznie dla kobiet. Cały obrzęd babskiego combra, jego tradycje i zwyczaje, są więc dla nas niezwykle ciekawe. Na pewno opowiemy o nich w naszym regionie, bo to kolejny interesujący element wzajemnego poznawania się Ślązaków i Kaszubów, które przyświeca partnerstwu naszych powiatów.  

Uczestniczki babskiego combra przybyły do restauracji Protos w zabawnych strojach, skomponowanych specjalnie na ten wieczór, przy czym motywem wiodącym był… Dziki Zachód! Nie brakowało więc na sali kowbojek, Indianek oraz dam saloonowych oraz takich rekwizytów jak strzelby, rewolwery, lassa czy tomahawki.  Wieczór rozpoczął się od podzielenia biesiadniczek na dwie ławy – lewą i prawą, które potem rywalizowały ze sobą podczas przeróżnych zabawnych konkursów i gier. Pełno było śpiewu, tańców oraz opowiadania dowcipów – oczywiście też po śląsku i po kaszubsku. Wspaniały pokaz dał Zespół Tańca Liniowego „Hyże Nóżki” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Knurowie, który specjalizuje się właśnie w rytmach kowbojskich.

Imprezę prowadził kabaret „Świr”, który świetnie wywiązał się z tego zadania, a wchodzący w jego skład Krzysztof i Grzegorz byli jedynymi mężczyznami, mającymi prawo brać udział w tym powiatowym babskim combrze – wyjątek dotyczył jeszcze tylko jednego pana prowadzącego  zespół „Hyże Nóżki”.

Imprezę zorganizował Powiat Gliwicki przy wsparciu sponsorów – Banku Spółdzielczego w Sośnicowicach, Rancza w Proboszczowicach, Piekarni i Cukierni Szmidt z Pyskowic oraz Cukierni Czech z Gierałtowic.