Aktualności

Akademia Wspinaczki GTW z dużymi osiągnięciami

Akademia Wspinaczki GTW z dużymi osiągnięciami

Znaczące sukcesy odnieśli w minionym sezonie zawodnicy Akademii Wspinaczki GTW, która działa w Gliwicach, ale także na terenie naszego powiatu – w Pyskowicach i Gierałtowicach.

- Wszystko zaczęło się ponad 10 lat temu na ściance wspinaczkowej na Osiedlu Sikornik w Gliwicach, początkowo jako zabawa i hobby – wspomina Dariusz Opoka, prezes Stowarzyszenia GTW. – Kilku pasjonatów wspinaczki z naszego stowarzyszenia zaczęło regularnie trenować, a także wspomagać organizowany przez KW Gliwice Puchar Polski Seniorów. Gdy szkoła szukała kogoś do obsługi ścianki zgłosiliśmy się i aż do jej zdemontowania byliśmy jej operatorem, dbaliśmy o sprzęt oraz samą ściankę, prowadziliśmy zajęcia dla dzieci oraz dwa razy organizowaliśmy Puchar Polski Juniorów, do czego prawo przyznał nam Polski Związek Alpinizmu.

Po demontażu ścianki (gdyż hala była remontowana i dostosowywana do potrzeb nowych klas sportowych piłkarskich), zaczęły się dla zawodników ciężkie lata – zajęcia odbywały się na starej ściance bulderowej przy ul. Jasnej oraz w Pyskowicach czy Gierałtowicach. Cześć zawodników i zawodniczek z Gliwic z powodu dojazdu przestała trenować. GTW występowało wtedy tylko w amatorskich i lokalnych zawodach wspinaczkowych. W Pyskowicach po rezygnacji instruktora, GTW rozpoczęło prowadzenie zajęć wspinaczkowych na prośbę MOKiS-u. Obecnie działa tam regularna sekcja. Podobnie jest w Gierałtowicach, gdzie doszło do porozumienia stowarzyszenia z gminą oraz szkołą i gdzie działa prężna sekcja wspinaczkowa. Niestety nie było dalej miejsca do treningów w Gliwicach. Dopiero budowa ścianek w halach, m.in. przy ul. Kozielskiej, umożliwiła dalszy rozwój sekcji wspinaczki w Gliwicach. Od 3 lat zawodnicy mogą spokojnie tu trenować.

- Ścianki, z których możemy obecnie korzystać to jeszcze za mało do osiągania poziomu ogólnopolskiego czy europejskiego, ale obiekt w nowo wybudowanej hali Gliwice może wywindować GTW na jeden z najlepszych klubów w Polsce, jeżeli zawodniczy będą mogli tam trenować.

Już teraz jednak zawodnicy Akademii Wspinaczki GTW mają na swym koncie szereg sukcesów. Szczególnie udany dla nich był miniony sezon. Oto największe z ich osiągnięć.

W 2016 roku Jan Kroszka został powołany do Kadry Narodowej oraz Kadry Śląska w „czasówkach”, zdobył także drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej w Pucharze Europy w Bolonii,  zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski, obecnie jest trzeci w klasyfikacji generalnej we wspinaczce na „czas”.

Siedmiu wspinaczy powołano do Kadra Śląska. Poza wspomnianym Janem Kroszką są to: Szymon Kopel, Milena Ciechanowska, Martyna Ciechanowska, Patrycja Aksman, Bartek Ciesielski i Szymon Bochenek.

W klasyfikacji generalnej za rok 2016, aż ośmiu zawodników tego klubu znalazło się w pierwszej piętnastce Pucharu Polski: na 5. miejscu – Milena Ciechanowska, na 7. – Martyna Ciechanowska, na 8. – Filip Ziemba i Jan Kroszka, na 9. – Patrycja Aksman i Bartek Ciesielski – Młodziki,
12 miejsce – Szymon Kopel i 14 miejsce – Szymon Bochenek.

Trwa kolejny sezon i zawodnicy GTW także są już w czołowych piętnastkach swoich kategorii wiekowych. Milena Ciechanowska jest druga, Filip Ziemba 14, Martyna Ciechanowska 3, Patrycja Aksman 11, Jan Kroszka 3, Szymon Bochenek 12, a Piotr Bąk 15. Należy jeszcze przypomnieć dobry start w Pucharze Śląska, z którego Szymon Kopel przywiózł brązowy medal.

Warto przypomnieć, że sztab klubu tworzą: Tymon Waliński, Andrzej Rawski, Mateusz Nawratek, Tomasz Ciechanowski – koordynator Akademii oraz Bartłomiej Patora, który prowadzi zajęcia z początkującymi.

- Po wakacyjnej przerwie i obozach będzie można dołączyć do Akademii, która trenuje w Gliwicach, Pyskowicach oraz Gierałtowicach – zachęca Dariusz Opoka. – Szczegóły na stronie Stowarzyszenia – gtwgliwice.pl.