66. Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego

25 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się 66. Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego. Memoriał Janusza Kusocińskiego jest obecnie jednym z najstarszych nieprzerwanie rozgrywanych mityngów lekkoatletycznych na świecie. Zagłębiając się w rys historyczny, zauważyć należy, że pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1954 roku w Warszawie, na stadionie Legii.

Impreza upamiętnia Janusza Kusocińskiego, przedwojennego złotego medalistę olimpijskiego z Los Angeles w biegu na 10 000 m, będącego zarazem srebrnym medalistą mistrzostw Europy na dystansie 5000 m. Janusz Kusociński planował start w igrzyskach olimpijskich w Helsinkach w 1940 roku, jednak ze względu na wybuch II wojny światowej ich organizacja stała się niemożliwa. W trakcie wojny zginął będąc rozstrzelanym w pobliżu Palmir, w Puszczy Kampinoskiej, w ramach akcji AB (Nadzwyczajna Akcja Pacyfikacyjna), mającej na celu eksterminację polskiej inteligencji.

Tegoroczny Memoriał zgromadził czołowych lekkoatletów w kraju, którzy mieli okazję rywalizować w skoku w dal, skoku wzwyż, rzucie oszczepem, skoku o tyczce, rzucie młotem i pchnięciu kulą oraz w biegach na dystansach od 100 m do 800 m (w tym biegi przez płotki).

Wśród wspierających dopingiem naszych lekkoatletów obecni byli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, szef Światowej Agencji Antydopingowej, Minister Sportu Danuta Dmowska, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski, a także starosta gliwicki Waldemar Dombek oraz sekretarz Piotr Zakrzewski.

W trakcie rozmów kuluarowych starosta gliwicki Waldemar Dombek nawiązał krótką rozmowę z premierem Mateuszem Morawieckim w zakresie inwestycji na terenie powiatu gliwickiego.

Ciesząc się wspólnie z sukcesów lekkoatletów osiąganych przez naszych reprezentantów, wspomnieć należy, że mieszkańcy powiatu gliwickiego podzielają ich pasję, będąc kibicami oraz aktywnymi ruchowo wielbicielami królowej sportu. Jednym z byłych lekkoatletów jest również starosta gliwicki Waldemar Dombek, który do dnia dzisiejszego stara się przekazywać pozytywną energię, zachęcając mieszkańców do czynnego uprawiania sportu.