550 kilometrów intencji

Z Jasnej Góry do Marianosztra na Węgrzech wiodła trasa pielgrzymki biegowej, zorganizowanej przez knurowianina Mariana Płaszczyka we współpracy z klasztorem jasnogórskim i przeorem Jasnej Góry, o. Marianem Waligórą. Wzięło w niej udział 9 biegaczy i jeden rowerzysta, którzy w sztafecie pokonali 550 km.

Pielgrzymka wystartowała z Częstochowy 28 czerwca, tuż po mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem dla 6. Narodowej Pielgrzymki Węgrów. Biegaczy uroczyście żegnali bp Tamás József z Siedmiogrodu, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry wraz z węgierskimi pielgrzymami.

Sztafeta zorganizowana została dla uczczenia 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jej motto brzmiało „Jesteśmy Koroną Maryi”. Do Matki Bożej Wielkiej Pani Węgier w Marianosztra pielgrzymi dotarli 1 lipca.

–– Warto przypomnieć, że to właśnie z Marianosztra paulini przyszli do Częstochowy i gdyby nie oni, nie byłoby Jasnej Góry. Cieszę się, że biegacze razem z paulinami uczcili w ten sposób braci z Węgier – mówi Marian Płaszczyk, rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.

Na trasie, w okolicach Opawy do pielgrzymów dołączył o. Marian Waligóra, który w późniejszym czasie jeszcze raz włączył się w bieg na ostatnim etapie wieńczącym pielgrzymowanie. – Tym bardziej się cieszę, że mogę wziąć udział w tej pielgrzymce biegowej, bo wydawało się, że czasowo nie będzie to możliwe. W drodze do Budapesztu na uroczystości koronacji Matki Bożej postanowiłem jednak troszeczkę zboczyć z normalnej trasy i chociaż pewien odcinek biegu z okazji jubileuszu 300-lecia Koronacji przeżyć na własnej skórze – mówił na gorąco przeor Jasnej Góry, który na co dzień biega i jest uczestnikiem wielu maratonów. – Oczywiście, że jest to zupełnie inne doświadczenie biegowe niż start w zawodach, trochę taki trening, ale też to zupełnie inny charakter biegania. Uczestnicy sztafety biegną do Matki Bożej ze swoimi intencjami i jest to wielkie duchowe przeżycie dla każdego z nas.

- Bardzo dziękuję braciom Polakom, którzy przybyli tutaj w pielgrzymce biegowej i przez to też umocnili nasze więzi polsko-węgierskie na poziomie wiary – powiedział witając biegaczy o. Vízi András Gábor, przeor sanktuarium w Marianosztra. – Matka Boża Częstochowska i Madonna w Marianosztra to przecież jest ta sama nasza wspólna Matka.

Uczestnicy pielgrzymki biegowej to: Angelika Maciejewska, Mirosław Borsuk, Darek Lubosz, Zbyszek Kopszak, Marek Szeszko, Bronisław Klimczok, Czesiek Kostrzak, Andrzej Wymysło i rowerzysta Grzegorz Gołębiowski oraz komandor biegu Marian Płaszczyk. Towarzyszyli im: dziennikarz Marek Kępiński, sekretarz Mirek Wojciechowski i kierowca Darek Gryglas, a na dwóch odcinkach do biegu dołączył przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra.

Patronat honorowy nad pielgrzymką objęli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów, o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, Jarosław Wieczorek – wojewoda śląski, Waldemar Dombek – starosta gliwicki. Jednym z jej patronów medialnych są „Wiadomości Powiatu Gliwickiego”.