100-lecie harcerstwa na ziemi gliwickiej

W 2018 r. – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – swoje setne urodziny świętował Związek Harcerstwa Polskiego. 2020 r. to rok obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej.

Warto przypomnieć, że 4 kwietnia 1920 r. w Wójtowej Wsi, Antoni Powiecka razem z Janem Grzbielą i Janem Bekiem założyli pierwszą drużynę harcerską w Gliwicach – Męską Drużynę im. Tadeusza Kościuszki. Działalność harcerzy była wówczas związana z Polskim Komisariatem Plebiscytowym z siedzibą w Bytomiu, jak i z Polską Organizacją Wojskową.

Harcerze działający obecnie w Hufcu ZHP Ziemi Gliwickiej już rozpoczęli przygotowania do jubileuszowych obchodów. W miniony czwartek, 30 stycznia 2020 r., podczas sesji Rady Powiatu Gliwickiego, starosta gliwicki Waldemar Dombek oraz komendantka Hufca phm. Weronika Maciak podpisali list intencyjny o współpracy w sprawie organizacji nadchodzących obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej. Starosta Gliwicki objął te obchody Patronatem Honorowym.

Podczas spotkania z radnymi Rady Powiatu Gliwickiego przedstawiciele Hufca zaprezentowali plan obchodów.

Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej już teraz zaprasza mieszkańców powiatu gliwickiego, Gliwic oraz sympatyków harcerstwa do uczestnictwa w trwających ponad 10 miesięcy obchodach harcerstwa na ziemi gliwickiej. Informacje na temat planowanych wydarzeń znajdują się na stronie: https://gliwice.zhp.pl/100-lecie-harcerstwa-na-ziemi-gliwickiej/